La doua mingi de cea mai importanta victorie din ultimii ani. CSM Lugoj, esec dramatic cu Alba Blaj

Spectacol total la fileu in cadrul partidei din prima liga de volei feminin dintre CSM Lugoj si principala favorita la titlu, Alba Blaj. Dupa o inclestare de peste doua ore, oaspetele s-au impus in tie-break cu 2-3.

Lugojul a dat o replica peste asteptari liderului campionatului si a fost la un moment dat la doua mingi de a castiga partida cu 3-1… Dar sa revenim cu inceputul. Primul set a inceput echilibrat, 9-9, apoi gazdele s-au depsrins si si-au luat mansa destul de usor, avand un blocaj excelent, 25-15. Se parea ca echipa lui Ugliesa Segrt are la indemana si setul 2, 14-11, dar vicecampioana a intors 22-23 si 22-25! A urmau un set pe muchie de cutit, 20-20, gazdele avand un finis mai bun, 26-24 si 2-1 la seturi. Suspans total si in setul patru cand amfitrioanele au ajuns la 23-22, fiind la doua puncte de a se impune si a-si adjudeca partida. Vizitatoarele au dus mansa in prelungiri unde s-au impus, 28-30!

A urmat tie-break-ul care a decis partida. Lugoj a avut 9-7 s-a ajuns la 13-13, unde Blajul a luat initiativa si a castigat la prtima minge de meci, 13-15!

Un meci peste asteptari, din pacate pierdut de Lugoj, care castiga totusi un punct si sunt sperante ca in acest sezon se va putea obtine mai mult decat locul 5!

Filipas (26), Markovic (25), Canak (12) au fost cele mai bune marcatoare ale banatencelor, la care a debutat si liberoul Popovic. De la Blaj s-a remarcat Russu – 23 de puncte.