
TIMIȘOARA. Trebuia să fie gata înainte de anul în care Timișoara avea să devină Capitală Culturală a Europei, dar abia acum avem și proiect tehnic pentru amenajarea MultipleXity, Centrul de Tehnologie și Artă de la Timișoara.
Acest spațiu ar fi trebuit să fie moștenirea orașului după TM2023, cel mai important proiect de infrastructură culturală al Timișoarei.
Primăria a cerut Consiliului Local ‘aprobarea documentației tehnico-economice – faza proiect tehnic și a indicatorilor tehnico-economici aferenți obiectivului de investiție <amenajare Centrul pentru Artă, Tehnologie și Experiment, MultipleXity – faza ÎI – C2>‘, pentru a putea realiza investiția în reabilitarea fostelor ateliere de reparații tramvaie de la depoul STPT de pe bulevardul Take Ionescu.
Aici ar urma să se amenajeze cândva MultipleXity, centrul destinat experimentului cultural și tehnologic în fostele hale ale societății de transport public ce vor fi reconvertite, restaurate și puse în valoare fără a le altera valoarea arhitecturală istorică.
Va fi astfel revitalizat unul dintre cele mai importante spaţii industriale din istoria Timişoarei, care are în centrul sau Muzeul de Transport Public Corneliu Miklosi.
Primăria Timișoara își pune nădejdea în fonduri europene pentru realizarea Multiplexity, prin Programul Regional Vest 2021–2027, pentru care depune cererea.
Municipalitatea va solicita banii prin axa de finanțare New European Bauhaus, care privește proiecte prin care sunt transformate clădiri ori spații urbane. Am putea primi pentru Multiplexity aproape 7 milioane de euro fonduri nerambursabile. Primăria Timișoara ar urmă să completeze suma însemnat de la buget, întrucât lucrările sunt estimate la aproape 20 de milioane euro.
Va reamintim, MultipleXity a fost cel mai important proiect cultural asumat prin dosarul de candidatura pentru câștigarea titlului de Capitală Europeană a Culturii. O investiție estimată în 2016 la 12 milioane de euro.
În 2020, în vara, în urma unui concurs organizat de Ordinul Arhitecților din România, proiectarea a fost câștigată de un birou de arhitectură din Cluj Napoca. Trebuia să fie gata într-un an, iar în alți 2 construcția finalizată.
Rămâne de văzut dacă măcar după 5 ani va fi lansată licitația pentru găsirea unui constructor care să realizeze cel mai important proiect cultural cu care ar fi trebuit să se mândrească Timișoara Capitală Culturală a Europei în 2023.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
Încă o fantasmagorie pe care se duc banii noștri din taxele mărite la plafon de maestrul Fritz. Avem un deficit bugetar enorm, cel mai mare din UE pentru care ne împrumutăm cu dobânzile cele mai mari din UE, dublu față de următoarea clasată. Datoria națională cât și cea a orașului crește vertiginos din 2020, de când maestrul Fritz a preluat administrația locală, în schimb atribuțiile de bază ale primăriei lasă de dorit.
https://www.opiniatimisoarei.ro/multiplexity-centrul-de-arta-tehnologie-si-experiment-din-timisoara-prinde-contur-cand-va-gazdui-primul-eveniment/01/08/2019
Robu a inceput.
Povești pentru proști (a se citi votanți doNIMIC șfritz) !!!
Culmea e că sunt mulți prin Timișoara.
Mai bine amenajati pasajul subteran din Piata Operei, devenit de ani buni “bazin semiolimpic ptr sobolani si serpi”.
Bazinul a fost “admirat ” de foarte multi vizitatori turisti in 2023. Se spune ca nu se poate face nimic din cauza inundarii.
Oare?
Nu stiti cei de facut? Cereti parerea timisorenilor.
Alte puncte sensibile: W.C. -urile publice din zona cemzrala si de pretutindeni: de asemenea inchise.
S.a..
Foarte bine
chiar imi era pofta de un Centru de Tehnologie si arta ,,,wtf?
Vă plac gogoșile? Mergeți la gogoși. Nu-i nevoie să avem toți aceleași preocupări.
Păi au de unde arunca cu banii, de la noi proștii. Asta era ultimul lucru pe care Timișoara îl mai avea de făcut, În rest totul este perfect. Avem drumuri foarte bune, circulația autovehiculelor se desfășoară fără ambuteiaje, avem locuri de parcare care exced numărul autovehiculelor, samd. Foarte interesant este faptul că în timp ce populația este obligată să strângă cureaua, până la sufocare, administrația publică se lăfăie, se scaldă în bani. Pentru administrație nu există criză de niciun fel, proștii trebuie să plătească. Oare cât este parandărătul la cele 20 de milioane? Ăștia își bat joc de noi și noi ne facem că nu vedem.
Si cum ai rezolva tu ambuteiajele?
Cum? Ca în orice oraș care se respectă și anume cu intersecții și sensuri giratorii suspendate, așa cum trebuia făcut la podul Michelangelo, unde directă principală este pe axa nord-sud.
Probabil arucând un ochi la ce fac țările civilizate sau vecinii noștrii, mai exact✌️
În loc de sensurile giratoare ar trebui construite pasaje subterane , ca pasajul de la Michelangelo,sau supraterane. Iar la cele două treceri de cale ferată pasaje supraterane. Nu este simplu dar se poate. Asta trebuia făcută acum 15 ani.
Super tare! Daca tot nu s-a fcaut pentru capitala culturala europeana…macar sa se faca acum daca tot suntem in plin excedent bugetar. Si oricum o sa stea inchis ca baza sportiva de pe Mircea si gradinita de pe Bogdanesti.
Primaria nu a avut bani sa contruiasca campusul scolar dual in zona Soarelei ( dupa parerea mea cel mai import proiect al orasului) anuland recent licitatia si voi credeti ca are bani sa construiasca Multiplex cultural?
Micul Mumbai, faina locatie pentru activitati culturale…
bunei guvernari.
“Ce-mi plac glumele mele”…
Ba eji nebun?
Am fost deja Capitala Culturala? 🥴
Na poftim !…
Se primesc foarte multi bani de pomana UE. asa si preturile de constructie.
Sunt toate numai pe cultura bazate si nu pe probleme ca piata operei, podul indragostitilor si multe
altele care ar fi mai de folos timisorenilor.
Dar ce sa faci asa se gandeste la nivel de oras de 5-STELE.
Numai bine si succes la inprastiat banii…….