Judo-ul din Timisoara are viitor. Sapte medalii pentru micutii judoka de la ACS Phoenix la doua campionate nationale

TIMISOARA. Micii judoka de la ACS Phoenix Timisoara au avut un program foarte aglomerat in ultimele doua saptamani, dupa ce au participat la doua campionate nationale de judo. Dupa intreceri clubul timisorean s-a ales cu doua titluri nationale, dar si alte medalii.

Primul dintre acestea a fost organizat chiar la Timisoara si a fost rezervat grupe de varsta sub 12 si sub 13 ani. La aceasta categorie de varsta, clubul timisorean a obtinut un titlul de campioana nationala prin Jaqueline Dohor, iar pe podium au mai urcat si doi dintre baieti. Ianis Capsali si Luca Manea au incheiat pe locurile 2 si 3 in intrecerea baietilor. Un alt sportiv de la ACS Phoenix, Adrian Gheorghiu, a terminat intrecerea masculina pe locul 9.

Al doilea campionat national s-a desfasurat in weekend-ul trecut, la Baia Mare, rezervat de aceasta data grupelor sub 10 si sub 11 ani. Si de aici banatenii au venit cu un titlu de campion national, de aceasta data in intrecerea masculina, obtinut de Mario Corsei. In acelasi concurs, Alex Novac a incheiat pe pozitia a treia, iar Robert Bulai a terminat pe 5. In intrecerea fetelor Raluca Frentiu a castigat argintul, in timp ce Brianna Sperlea, a terminat pe locul al treilea.

Din 9 sportivi, dupa 2 campionate nationale, ACS Judo Phoenix a obtinut doua doua medalii de aur, doua de argint si trei de bronz. Eu sunt foarte multumit. Este un rezultat de exceptie„, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro, Laurentiu Jurca, antrenorul micutilor judoka de la ACS Phoenix Timisoara.

Micutii au acum parte de o scurta vacanta, dupa care luna viitoare vor reveni la antrenamente. Urmeaza un turneu international in august, iar din septembrie vor incepe pregatirea pentru turneele internationale din Grecia si Bosnia Hertegovina, din toamna, competitii cu minim 1000 de participanti.