Jimbolia, a 7-a statie in Campionatul Judetean de Automobilism Timis 2013! Vezi care au fost castigatorii etapei!

Cele trei probe speciale din cadrul celei de-a 12 editii a Raliului Jimboliei, doua diputate pe asfalt si una pe iarba au pusla incercare maiestria pilotilor, dar competitia a fost lipsita de incidente.
14 echipaje s-au adunat la start in cea de-a 7-a etapa a Campionatului Judetean de Automobilism Timis. Chiar daca numarul participantilor a fost ceva mai redus decat de obicei, avand in vedere ca in paralel s-au mai disputat alte doua raliuri, unul la Arad si altul la Deva, concurenta nu a lipsit la intrecerea automobilistica de la Jimbolia.
Masini puternice, pregatite pentru raliu, unele dintre ele participante chiar si la etape de campionat national au intrat pe traseu la Raliul Jimboliei.
Prima proba speciala s-a desfasurat pe stada Republicii iar cea de-a doua a avut loc in parcarea din fata garii. Cea mai savurata a fost insa ‘speciala’ oranizata pe iarba la intrarea in Jimbolia.  Presedintele Comsiei de Automobilism si Karting din cadrul ACR Timis, Ladislau Giurisici le-a atras atentia participantilor inca de la sedinta tehnica de dinainte de concurs ca la proba speciala 3 nu va mai fi permisa folosirea anvelopelor de tractor pe partea din fata a masinilor, asa cum s-a intamplat la editia trecuta, iar pilotii s-au conformat.
Campionul judetean Alexandru Krepelka a si-a luat revansa dupa esecul de etapa trecuta, cand a platit tribut ‘slicurilor’ si ploii si s-a impus la Jimbolia, reusind cel mai bun timp din concurs, 03:03,04. Echipajul Krepelka/Kraus a fost urmat pe podium la Clasa III de echipajul Lapdusa/Mateut cu un timp de 03:17,63 si de echipajul Preunca/Ilas.
Campionul de etapa trecuta, de la Super Rally, Claudiu Popa, a pierdut aproape 7 secunde la proba speciala 2, dupa ce copilotul a incurcat jaloanele de pe traseu.
Cu un timp 03:18,06, Daniel Preunca alaturi de Gigi Ilas au urcat pe primul loc la Clasa II. Cei doi au reusit sa depaseasca problemele tehnice de care s-au lovit in etapele anterioare si au contribuit astfel cu puncte importante si in contul echipei Schoko Baroque Racing Team , care a castigat Raliul Jimboliei cu un total de 14 puncte si a luat o optiune serioasa pentru castigarea Campionatului Judetean.
 „Dupa o serie de ghinioane tehnice, in sfarsit am ajuns pe treapta podiumului pe care o meritam. Rezultatele au venit odata cu imbunatatirea performantelor masinii dar si prin acumularea de exeprienta in concurs. Incercam acum sa nu mai parasim aceasta treapta a podiumului pana la sfarsitul campionatului”, a spus Gigi Ilas.
La Clasa I s-a impus la Raliul Jimboliei, echipajul Giurisici/Rotaru, urmati de Tudoreanu/Galea si de echipajul Suta/Lupei.
Pentru a doua oara consecutiv, pilotul francez Gilles Romain a abandonat competitia, dupa ce masina sa a cedat tehnic inca din timpul probei speciale 1. De suparare, Gilles si-a spart casca de protectie, izbind-o de asfalt.
Competitia debutantilor din cadrul raliului de la Jimbolia a fost castigata de Mihai Preunca, cu un timp de 01:00,46, urmat de Darco Pelici(01:02,98), la juniori, Roland Cighear nu a avut concurenta, incheind cu un timp de 01:00,61, iar in clasamentul special feminin pe prima treapta a podiumului a urcat echipajul Borlovan/Zvanciuc.
Etapa cu numarul 8 din cadrul Campionatului Judetean de Automobilism Timis va avea loc saptamana viitoare, la Dumbravita.