Invincibilitatea ‘leilor’ de la BC Timisoara in fata celor de la Oradea, oprita sambata, la sala Constantin Jude. FOTO!

Dupa o serie de 6 victorii consecutive, alb-violetii au pierdut in fata echipei CSM Oradea. Gruparea bihoreana a reusit sa se impuna la Timisoara cu scorul de 87-79.
Titus Nicoara a pus primele puncte in dreptul oaspetilor, care au condus cu 4-0 in minutul 2. De parta cealalta, timisorenii au reactionat doar prin cele 5 puncte reusite de Lee Ingram, ceea ce le-a permis oradenilor sa se distanteze la 9 puncte(5-14) pana in minutul 5. Time-out-ul solicitat de Costescu i-a mai bagat in priza pe cei de la BC Timisoara, care au reusit apoi 7 puncte consecutive(12-14), iar in minutul 7 au reusit sa treaca la timona(17-16), insa tot CSM Oradea a incheiat in avantaj primele zece minute(21-24).
„Leii” din Banat au fost in doua randuri la un pas de egalare in debutul sfertului doi(25-26, min.12) si (30-31, min. 14), de fiecare data dupa cate o reusita a lui Zlatko Jovanovic, dar oaspetii au reusit sa se mentina la timona si, pana pana la pauza s-au distantat la 18 puncte(37-55), 9 puncte fiind inscrise din aruncari libere.
Alb-violetii au redus diferenta la 9 puncte pana in minutul 23(49-58), dar Oradea s-a distantat iar, ajungand la un avans de 21 de puncte(51-72, min.28), ecartul inaintea ultimelor zece minute fiind de 16 puncte(59-75). Lucrurile nu s-au schimbat foarte mult nici in ultimul sfert. Desi banatenii au mai redus putin din handicap, gruparea bihoreana s-a impus fara probleme, scor 79-87.
VEZI AICI FOTO!
Cel mai bun marcator al BC Timisoara a fost Lee Ingram(26 de puncte, 7 recuperari), urmat de Aleksandar Radulovic(20 de puncte), Vladimir Panic(10 puncte, 7 recuperari), Vaidotas Volkus(8 puncte), Zlatko Jovanovic( 8 puncte, 5 pase decisive), Leonard Filip(2 puncte) si 5 puncte -Jason Cornell Conley, jucator transferat de clubul timisorean chiar inaintea acestui joc.
De la CSM Oradea s-a remarcat Daniel James Dillon, cu 24 de puncte.