TIMISOARA. După ce Primăria Giroc a construit un sens giratoriu langa calea ferată care taie Calea Timișoarei. acum vine rândul Consiliului Județean să deschidă nu unul, ci două șantiere pentru a amenaja două sensuri gratorii noi care ar trebui să fluidizeze traficul.
Cele vechi, provizorii, de câțiva ani, care sunt acum formate din niste parapeți mici din plastic, vor fi desființate.
Noile girații pe care Consiliul Județean Timiș le va construi vor fi pe Calea Timișoarei, la intersecțiile cu strada Jupiter și cu bulevardul Soarelui.
Aici se va construi sensul giratoriu de la intersectia cu strada Jupiter!
Aici se va construi sensul giratoriu de la intersectia cu bulevardul Soarelui!
”Lucrările ar putea să înceapă chiar anul acesta. Finanțare există pentru ele”, a declarat Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș.
Consilierii județeni au aprobat acum exproprierile de teren pentru a putea demara această investiție. Valoarea terenului expropriat este puțin peste 300.000 de lei.
În trecut, Consiliul Județean Timiș a construit, pe Calea Timișoarei, patru sensuri giratorii provizorii, însă, din cauză că traficul rutier era mereu blocat, la scurt timp s-a renunțat la două dintre ele. În prezent mai sunt două astfel de girații provizorii, la intersecțiile cu strada Neptun și cu bulevardul Aviației. Ambele vor dispărea.
Pareri
Iar? :))) am facut si refacut drumul ala de l-a luat naiba. Scoateti-l de tot mai bine
1. Strada Jupiter (cel putin in forma actuala de la intersectia cu Timisorii) este foarte ingusta.
2. Dupa ce au frecat-o la rece toata vara, s-au gandit ca Octombrie e o luna potrivita pentru lucrari in trafic pe singura sosea care leaga (pe asfalt – direct) localitatile Giroc si Timisoara? Cat de cretin trebuie sa fii sa o gandesti asa, cand toata vara s-ar fi putut face cele doua sensuri?
Clasicul respect aratat de pesedeu cetateanului onest.
Raspectul pe care l-a aratat si pnl cu nica cand a facut mizeriile de sensuri care au blocat girocul. Unul din motivele pentru care nu a mai luat voturi.
Giratoriile alea din Giroc arata cam in ce hal își bat joc factorii decidenți de banii contribuabililor. De ce sa le faci bine din prima dacă poți să tot lucrezi la ele în fiecare an…
Era cazul.Gogoșile alea sunt de groază.Mulți intră în ele și semnalizează după, am văzut cel puțin două accidente acolo. Mai e o chestie de rezolvat la intersecția Căii Martirilor în drept cu Liceul de Chimie(Azur) unde ar trebui, cel puțin dimineață, să fie un semafor separat pe stânga, pe ambele sensuri.E o înghesuială cumplită, dimineața.
fritz e de vina pentru ce fac taranii din giroc
Ce comentariu stupid! E dat la normă? Cu cat mai plătește usereul comentariul? În orice țară civilizată un oraș de talia Timișoarei ar lucra împreună cu comunele periurbane, pentru a urmări împreună o coerență metropolitană. Doar la noi se mictioneaza administrația userista pe periurban, ca niște tâmpiți ce sunt, ca pe ei nu-i duce capul sa înțeleagă ca aproape toti locuitorii din periurban contribuie la economia orașului.
Imi pare rau dar prioritatile primariei Giroc votata ani de-a randul de elevatii locuitori ai Girocului, in afara de asfalt (la care se fura usor si bine) nu a avut nici interes pentru realizarea unei minime infrastructuri moderne in ajutorul oamenilor. Este cel mai bun model de proasta dezvoltare urbanistica (se poate preda la FAUT). Nici o viziune urbanistica, case inghesuite pe toate stradutele posibile, blocuri de 4 etaje calare peste case cu biserica in curte, retea de apa si canalizare toatal subdezvoltate (daca nu-i scotea Aquatim-ul din rah…. pluteau si acum), sens giratoriu la 5 metrii de calea ferata, doua amarate de drumuri de legatura cu timisoara ambele trecand peste calea ferata cu semafoare la trecere de nivel, derizoriu….
Si toate aceste in conditile in care are bugete astronomice pentru o comuna si un locuitor care a fost ani de-a randul ministru transporturilor. Concluzia prozatorului “Niste tarani” cred ca e corecta.
O lecție de economie de la domnitorul Vasile Lupu (1634-1653), pentru Bolovanii și Frițișorii noștri.
Am găsit un fragment extrem de interesant în Ion Neculce:
„Vasilie-vodă [adică Vasile Lupu, n.m.], după ce au luat domnia de la Ţarigrad [adică a fost înscăunat de turci domn al Moldovei, în 1634, n.m.], s-au rugat viziriului să lasă ţara de bir trii ani, şi al triili an să de birul ţării o dată, şi pre turci pre carii or ave datorie în ţară să-i scoată, să nu supere oamenii [deci a cerut o păsuire de la creditori, n.m.]. Şi i-au făcut pre voie viziriul. Şi după ce au vinit el în ţară, la scaonul domniii, contăş cu soboli n-au îmbrăcat trii ani [„contăşul” era haina domnească, luxoasă, din blană de samur, foarte scumpă, n.m.], ci numai cu hulpi [adică se îmbrăca numai cu haine din blană de vulpe, ieftină, n.m.]. Şi pe dzi numai o mierţe de pâine să mânca şi doi berbeci şi o ialoviţă [vacă stearpă crescută pentru îngrăşare, n.m.] la curtea domnească. Cheltuială puţină, mai mult de doi galbeni pe dzi nu ieşea [deci omul a decretat „austeritate” la curtea domnească, n.m.]. Şi au făcut cărţi de slobodzie în toată ţara [scutiri de biruri, n.m.]. Şi nemică din ţară n-au luat până nu s-au plinit trii ani. Numai din desetină [dijma, „cota unică” a vremii, n.m.] şi din mortasipii [tva-ul vremii, n.m.], din goştină [impozit pe oi şi vaci, n.m.] şi din vamă ce lua să chivernisia [adică se economisea, n.m.]. Iar până în trii ani s-au umplut ţara de oameni. Şi au scos atunce pre ţară fumărit, câte un leu de casă [„fumăritul” era impozitul pe proprietate, în termenii noştri, şi a fost introdus chiar de Vasile Lupu, după ce ţara a prosperat n.m.]. Şi au plinit atunce tustreli birurile de le-au trimis la Poartă. Şi încă au rămas şi lui Vasilie- vodă o mie de pungi de bani dobândă. ”
Ce concluzii tragem?
Lucrurile se pot rezolva simplu, dacă vrei să se rezolve simplu. Austeritatea e bună, dacă tăierile de cheltuieli sunt făcute unde trebuie şi de la cine trebuie. Nu e nevoie decât de inteligenţă şi bunăvo.inţă.
Dacă Consiliul Județean Timiș se v-a mișca așa cum s-a mișcat Primăria Giroc când a făcut sensul giratoriu de la calea ferată, atunci, lucrurile se vor termina repede. Totuși, cui i se vor imputa banii risipiți pentru mizeriile făcute pe Calea Timișoarei ?
Clar?