Instructie militara. Poli Timisoara invinge Steaua in Liga Zimbrilor la handbal

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a obtinut a doua victorie din retur, dupa 34-26 in fata celor de la Steaua Bucuresti.

Duelul a fost unul echilibrat doar in primele minute ale intalnirii. Poli a fost echipa care a deschis scorul si a condus pe tot parcursul primei parti, fara sa-i lase pe ros-albastri sa se apropie la mai mult de doua goluri. Dupa prima repriza banatenii aveau un avantaj de 5 goluri pe tabela, 18-13.

Partida a continuat pe aceleasi coordonate in partea secunda, cu timisorenii distantandu-se pe tabela, iar bucurestenii intr-o permanenta cursa de urmarire. Ecartul maxim s-a inregistrat in minutul 50, cand banatenii aveau un avantaj de 10 goluri. In cele din urma, Poli s-a impus cu 34-26.

Cel mai bun marcator al Timisoarei a fost Marius Sadoveac, autor a 10 goluri. Celelalte reusite au purtat semnaturile lui: Cimpa – 5, Cristescu – 4, Csog – 4, Ignat – 4, Paius – 2, Trif – 2, Fenici – 1, Citu – 1 si Bordeanu – 1.

In runda viitoare, Politehnica joaca sambata, de la ora 11, impotriva lui Minaur Baia Mare.