
TIMIȘOARA. Se fac pregătiri pentru Târgul de Paști din acest an de la Timișoara. Acesta va dura trei săptămâni și va fi organizat în cele 4 piețe istorice din centrul orașului.
CITEȘTE ȘI: Intră în reparații și modernizare pista Aeroportului Timișoara. Se caută constructor
Astfel, timișorenii și turiștii vor descoperi decorațiuni sau evenimente în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii
În fața Operei va fi, între altele, o instalație de ouă de Paște, decorate de studenții Facultății de Arte Timișoara și de artiști locali. Pe strada Albă-Iulia vor fi ornamente suspendate. În Piața Libertății, accentul cade pe gastronomie și meșteșuguri. Aici pot fi descoperite produse locale și gustate preparate tradiționale.
Piața Sfântul Gheorghe va fi un spațiu dedicat celor mici. În acest an, vor fi organizate ateliere creative și activități sportive, iar în Unirii un loc pentru comunitate, transmit reprezentanții Casei de Cultură.
Târgul de Paști din această primăvară la Timișoara își deschide porțile în 27 martie și ține până în 14 aprilie. Programul complet va fi anunțat în 16 martie.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
wow ce frumos abia astept sa vad taranoii cum se pozeaza cu kitschuri