Infrangeri nemeritate pentru ASU Poli si Ripensia Timisoara in runda 27

TIMISOARA. Sfarsit de saptamana negru pentru cele doua reprezentante ale Timisoarei in Liga secunda. Poli a condus la Balotesti, Ripensia a egalat contra celor de la Metaloglobus, dar in cele din urma ambele grupari de pe Bega au pierdut.

ITESTE SI: Va fi spectacol pe strazi, la Timisoara. Zeci de masini de epoca vor defila in parada

Se parea ca soarele a iesit pe strada lui ASU Poli, mai ales dupa acel convingator 5-0 de pe terenul lui Metaloglobus. Minunea nu a durat prea mult. Astazi, violetii au condus la Balotesti la pauza cu 1-0, dupa golul lui Sorescu, un jucator aflat intr-o forma deosebita. Dupa revenirea de la vestiare, echipa fratilor Herea a intors rezultatul, dupa golurile reusite de Bogdan Marciuc si Claudiu Herea.

Asadar Poli a pierdut cu 1-2 un meci pe care l-a avut in mana si in care a avut marile ocazii. Insa stim, in fotbal doar scorul conteaza.

La Bucuresti, Ripensia a fost invinsa, cu acelasi scor, 1-2 de Metaloglobus. Ghenovici, cel mai bun jucator al gazdelor a deschis scorul in prima parte, Andrei Dumiter a egalat in minutul 88, dar acelasi Ghenovici a marcat in al patrulea minut de prelungire, desi de la margine se aratasera doar trei minute…

Ripensia intra in grupul echipelor cu probleme, si are nevoie de rezultate pozitive pentru a ramane deasupra liniei de supravietuire.

In runda urmatoare, ASU Poli joaca acasa cu Afumati, iar Ripensia, tot pe teren propriu, si tot cu o formatie din Ilfov, Clinceni.