Infrangere si in derby-ul cu Steaua. SCM Politehnica Timisoara a ajuns la al saselea esec in Liga Nationala de handbal masculin

TIMISOARA. SCM Politehnica Timisoara a ajuns la 4 esecuri consecutive, si sase in total, in prima liga de handbal masculin. Timisorenii nu a putut tine piept Stelei, echipa care se lupta pentru primele pozitii in campionat.

Inceputul de meci a fost unul echilibrat, iar Politehnica a condus pe tabela pana in minutul 6, insa de fiecare data la un gol diferenta. Au urmat apoi 5 minute in care timisorenii nu au mai reusit sa puncteze, in timp ce Steaua a marcat de 5 ori. Din acel moment, partida a fost o permanenta cursa de urmarire facuta de timisoreni pentru a ajunge formatia gazda. In minutul 13, Poli a dat semne ca poate reveni in meci, cand s-a apropiat la doua lungimi de ros-albastri, insa a fost doar o impresie. Steaua s-a distantat din nou si la pauza conducea cu 17-10.
Partea a doua s-a desfasurat pe aceleasi coordonate, Steaua reusind in cateva randuri sa stabileasca si un ecart maxim de 8 goluri fata de formatia timisoreana. In cele din urma s-a incheiat 34-27.

Cel mai bun marcator al formatiei timisorene a fost Razvan Trif, autor a sapte goluri. Pentru Poli au mai punctat Cimpan – 4, Csog – 4, Cristescu – 3, Fenici – 2, Dumitrescu – 2, Neamtu – 1, Nastasie – 1, Ignat – 1, Enculescu – 1, Bote – 1.

Odata cu acest esec Poli este pe locul 12 in Liga, cu doar 3 puncte, la fel ca Universitatea Cluj, iar runda viitoare, in 23 octombrie, primeste vizita liderului neinvins, Dinamo Bucuresti.