Infrangere si cu Botosaniul, iar ACS Poli e ca si retrogradata in liga secunda

TIMISOARA. ACS Poli Timisoara are sanse din ce in ce mai mici sa evite revenirea in liga secunda. Formatia timisoreana a pierdut cu 4-1 in fata lui FC Botosani pe teren propriu, si a ramas la cinci puncte in spatele lui Voluntariului, echipa care ocupa locul de baraj.

Timisorenii au inceput slab duelul cu Botosaniul si fosta reprezentanta a Romaniei in Europa League a trimis primul avertisment inca din minutul 2, cand sutul lui Fulop a fost retinut de Smaranda. Sapte minute mai tarziu a picat si primul gol al intalnirii, inscris de Bordeianu, care a sutat excelent de la aproximativ 20 de metri si l-a invins pe Smaranda. Timisorenii au dat impresia ca pot reveni in meci, iar in minutul 14, dupa o actiune pe dreapta a lui Barbut, mingea a ajuns la Nimely, sutul acestuia a fost blocat de portarul Botosaniului, insa Doman a trimis in plasa din apropiere, la primul sau meci ca titular in acest sezon.
Aceasta a fost insa singura sclipire a banatenilor. In minutul 33, oaspetii preluat din nou conducerea, dupa un sut de la distanta al lui Fulop.
La trei minute distanta de reusita de 2-1, Cabrera a inscris golul al treilea, cu o lovitura de cap din marginea careului de 6 metri.
Dupa alte doua minute, Jenkins l-a atacat dur pe Vasvari, cu piciorul direct pe tibia moldoveanului, arbitrul Tudor i-a aratat cartonasul galben, insa dupa ce a vazut gravitatea loviturii, s-a razgandit si l-a eliminat pe englez.
Scorul pauzei putea fi 4-1, insa suturile lui Ivanovici si Cabrera au lovit barele portii lui Smaranda, iar scorul pauzei a fost 1-3.
Debutul reprizei secunde a fost unul nefast pentru ACS Poli. La patru minute de la reluare, Ivanovici a scapat sigur cu Smaranda, dupa o pasa a lui Canbrera, si l-a invins pe portarul timisorean.
Pana la final, Botosaniul s-a multumit sa apere rezultatul si nu a mai fortat, in timp ce ACS Poli nu a fost in stare sa puna probleme serioase portii botosanene.
S-a incheiat 1-4, iar ACS Poli a ramas la 5 puncte de locul de baraj ocupat in acest moment de adversarul din unda viitoare, FC Voluntari.
Iata formula in care a evoluat ACS Poli: Smaranda – D. popescu, Canu, Torres, Melinte, Jenkins, Hernandez, Barbut, Nimely, Goga si Doman. Au mai intrat: Suarez, Elek si Croitoru