Infrangere pentru SCM Timisoara in ultimul meci al anului in prima liga de baschet

TIMISOARA. SCM Timisoara incheie turneul de la Sibiu cu o noua infrangere, la capatul unei partide echilibrate in fata formatiei gazda. Banatenii au pierdut in prelungiri.

Dupa ce a pierdut la 5 puncte meciuri de marti cu Pitestiul, SCM Timisoara a jucat de egal la egal cu Sibiul in primul sfert al intalnirii, insa gazdele aveau avantaj de un punct dupa prima sirena. Elevii lui Dragan Petricevic au evoluat mai bine in sfertul al doilea si au reusit sa il castige la 7 puncte diferenta, la pauza mare scorul fiind 35-43.

Sibienii s-au trezit dupa pauza si au reusit ei sa castige actul 3 la 9 puncte diferenta. Ultimul sfert a fost din nou unul foarte echilibrat, pe care l-au castigat banatenii la numai un punct diferenta, iar acest rezultat a facut ca scorul final sa fie egal, 78 – 78.

S-a intrat in prelungiri, unde formatia gazda a fost una mai sigura pe ea. Ardelenii s-au aparat mai bine si au reusit sa fie mai eficienti, castigand repriza de prelungiri cu 14-7, iar scorul final a fost 92-85.

Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Mirel Dragoste, cu 18 puncte, urmat de Mijajlovic, cu 17 si Stallworh cu 15. Restul punctelor banatene au venit de la Gajic – 10, Olah – 7, Banciu – 6, Komatina – 6, Lazar – 4 si Mirkovic – 2.
In urmatorul meci, SCM Timisoara va intalni in 6 ianuarie pe Athletic Neptun Constanta.