Infrangere pentru BCM Danzio Timisoara contra Aradului. Elevele lui Dan Ionescu n-au reusit sa produca surpriza

„Panterele roz” au avut parte in ultimele trei saptamani de o serie de foc, in care au intalnit primele clasate din Liga Nationala de baschet feminin. Dupa Targoviste si Satu Mare, timisorencele s-au vazut nevoite sa cedeze si in fata Aradului.

Inceputul a parut promitator pentru elevele lui Dan Ionescu, care in minutul 4 conduceau cu 10-4. Insa, in mai putin de doua minute, aradencele au reusit sa marcheze 8 puncte consecutiv si preluat conducerea(10-12), pentru ca la finalul primului sfert sa aiba un avantaj de 8 puncte(15-23). Diferenta a ajuns la 11 puncte(17-28) la jumatatea sfertului doi, iar la pauza oaspetele conduceau cu 41-30.
Timisorencele s-au aproiat la 4 puncte(38-42), in minutul 26, insa „panterele” nu au avut forta necesara pentru a forta egalarea si a spera la mai mult. Aradencele au ramas in avantaj pe tabela si inaintea ultimelor zece minute(47-40), iar in sfertul patru s-au distantat tot mai mult pe tabela, impunandu-se in final la 17 puncte(67-50).
Cele mai multe puncte pentru BCM Danzio au fost inscrise de Tiffany Brown, 19. Celelalte puncte ale gruparii timisorene fiind reusite de: Pesovic,9, Thompson, 7, Fodor, 6, Blanaru, 4, Haas, 3 si Crasnic, 2. De la ICIM Arad cea mai buna marcatoare a fost Chrissy Givenscu 22 de puncte marcate.