Infrangere in finala campionatului. Timisoara 89ers ia din nou argintul in fotbalul american. Foto

TIMISOARA. Timisoara 89ers pierde a treia finala in 6 ani in Campionatului National de fotbal american, adoua
in fata lui Bucharest Rebels.

Timisorenii au inceput prost finala campionatului, quarterback-ul Charles Babb fiind pus la pamant in primele
minute ale intalnirii. Pana la finalul primului sfert formatia din capitala a intrat de doua ori in terenul de tinta
timisorean. Mai intai a facut-o Daniel Marcu, reusita fiind urmata de o conversie de doua puncte semnata de
Brandusa. Al doilea marcator de touchdown a fost Dillard, dar acesta nu a mai fost urmat de puncte, iar scorul
dupa primul sfert era 0-14.Banateni au controlat sfertul al doilea si s-au apropiat la o pe tabela dupa
tocuhdown-ul reusit de Jeron Jones, netransormat insa.

Acesta a fost si scorul pauzei. Repriza secunda fost una in care Timisoara a jucat bine, insa Rebels a fost
echipa a dat mai multe puncte.Mai intai bucurestenii s-au distantat prin reusita acelaiuasi Marcu, urmata de
transformarea lui Brandusa. Finalul de meci a adus un alt touchdown pentru Timisoara, reusit de Vali Cocrean,
si tranformat de Baizath. Cand totul parea incheiat, bucurestnii au mai inscis un touchdown prin Coman si
astfel s-a incheiat 34-14 in favoarea lui Bucharest Rebels.

Vreau inainte de toate sa ii felicit pe cei de la Rebels pentru ca au jucat bine asta. Cred ca nu au jucat asa
perfect tot sezonul. Cred ca astazi am pasat mai bine decat in orice alt meci, deci sunt fericit ca am terminat
sezonul in top, la jocul de pase. Pe de alta parte le-am cerut baietilor ceva noi. Avem multi tineri si le-am cerut sa joace om la om si se vede ce s-a intampla. Cred ca defensiv am facut tot ce trebuia in prinma repriza, in a doua ei au luat distanta si le-am predat si noi mingea prea usor in unele momente. Un alt lucru bun e ca am incheiat sezonul cu bine si chiar cu o finala. Nu am ce sa le reprosez baietilor pentru ca per total, in acest sezon nu numai ca au devenit jucatori mai buni, ci si oameni mai buni„, a declarat la final antrenorul jucator Charles Babb.

De cealalta parte, Rebels a ajuns la cel de-al patrulea trofeu castigat in istorie.

Sincer sa fiu, la inceputul meciului am avut noroc pentru ca apararea ne-a oferit niste baloane bune si am
reusit sa inscriem, pentru ca dupa acele momente apararea lor ne-a inchis foarte bine. Noi nu am jucat prea
bine in ofensiva. In sfertul al treilea am decis sa ne linistim, sa ne folosim de greselile lor in loc sa facem faze
mari si cred ca am inscris dupa aceea de fiecare data cand am avut ocazia.Cu siguranta a fost un meci mai
greu decat o arata scorul, cel putin din punct de vedere ofensiv„, a declarat la final Stan Bedwell, quarterback-
ul lui Bucharest Rebels.

MVP-ul partidei a fost declarat jucatorul lui Bucharest Rebels, Daniel Marcu, cel care a inscries doua
touchdown-uri, si care odata cu acest meci si-a si incheiat cariera.

A fost un meci foarte disputat in primul rand. Vreau sa le multumesc in primul rand gazdelor de la Ghiroda si
celor dfe la Timisoara 89ers, au facut o treaba foarte buna cu organizarea, au jucat foarte bine. Noi consider ca am plecat ca favoriti si ne-am mentinut statutul. Am reusit cu defensiva sa ii tinem foarte bine si am marcat foarte multe puncte, cum am facut tot anul. A fost un meci cu o intensitate foarte mare si penalizarile fac parte din joc. Bine ca nu au fost penalizari de genul comportament nesportiv. A fost un joc foarte bun. MVP al finalei. Am inceput anul ca jucator retras, m-am intors dupa prima etapa si acum inchei, ultimul meci al meu, ca MVP al finalei. Nu mai pot sa joc, am aproape 40 de ani si ii las pe cei mai tineri„, a spus la final Daniel Marcu.