Infrangere cu gust amar pentru Poli Timisoara in derbiul Banatului de la Resita

Cum era de asteptat, partida dintre HC Adrian Petrea Resita si CH Poli Timisoara, a fost echilibrata, a avut si rasturnari de scor, si faze spectaculoase, goluri frumoase, dar si decizii controversate. Ce mai, un meci cu sare si piper, asa cum ii sta bine unei partide considerate derby.

Poli, cu un moral bun dupa 5 victorii la rand incepe mai bine, se desprinde rapid la 3-0, gazdele reusind primul gol abia in minutul 7, de la 7 metri. Vizitatorii se tin tare pana aproape de partea secunda a primei parti, 6-3, dar nu joaca cum trebuie momentele de superioritate/inferioritate numerica si resitenii revin, 8-7, tot dupa un 7 metri. Se merge de la egal la egal pana la pauza, dar pe motiv ca a expirat timpul, lui Fenici ii este anulat un gol, iar la vestiare gazdele intra cu 10-9!

Primele minute ale mitanului secund sunt dominate de gazde, care, mai agresive isi impun stilul, obtinand si multe lovituri de la 7 metri, in timp ce violetii pacatuiesc la jocul cu pivotul. Se face 14-11, dar meciul nu este jucat. Urmeaza o perioada lunga in care doar cei doi portari, Tevzadze, respectiv Daskaloski, se remarca, cei doi facand un meci mare. Apoi, Poli apasa pe acceleratie, reuseste sa egaleze in minutul 53 (16-16), si arunca in aer finalul de meci. La 19-18 pentru gazde, Poli are un om in plus, cu 150 de secunde ramase, dar rateaza copilareste un atac, iar gazdele se deprind in inferioritate, 20-18, dupa care violetii rateaza o aruncare de la 7 metri si un atac. Meciul este deja jucat pe fondul acestor ratari, chiar daca Fenici reuseste un ultim gol.

Resita bate cu 20-19, speculand faptul ca „veteranii” ei, Tevzadze si Paraianu au facut diferenta, in timp ce Poli a ratat in momentele critice ale partidei. Esec amar pentru Poli, care in cazul unei victorii putea trece pentru cateva zile chiar pe primul loc in clasament.

Marko Daskaloski a fost cel mai bun jucator al formatiei pregatite de Pero Milosevic, portarul reusind 17 intervenitii. Lasica a inscris de 5 ori, dar a pacatuit pe final ratand doua ocazii si terminand meciul pe banca eliminat temporar. Fenici a punctat de patru ori, la fel ca Timofte – acesta ratand insa cateva ocazii importante, dar si un 7 metri, Irakli Chikovani a incheiat si el jocul cu 4 reusite si un 7 metri irosit, alaturi de alte ocazii, iar Demis Grigoras cu doua. De cealalta parte, fostul polist Vaidasigan a avut 8 goluri, 3 din 7 metri, dar a si ratat unul.