Infrangere categorica pentru BC Timba in cea de-a 9-a etapa a Ligii Nationale. Ursii au cedat 55-84 la Pitesti

Lipsita si de aportul a doi jucatori de baza, Huckaby si Stojakovic, gruparea timisoreana nu a putut emite pretentii in fata echipei pitestene. Galben-negrii au ramas la doua victorii in campionat.

Pitestenii s-au instalat la conducere inca din debutul meciului. Elevii lui Bogdan Murarescu au fost la egalitate cu gazdele(7-7) in minutul 2, dar apoi au pierdut treptat teren.
BCM U Pitesti a condus cu 14 puncte la finele primului sfert(23-9), iar in minutul 19, avantajul gazdelor a ajuns la 19 puncte(36-17).
In sfertul trei, timisorenii au reusit sa mai reduca din handicap si s-au apropiat la 8 puncte(46-38, in minutul 28), dar in ultimele zece minute, gazdele s-au distantat din nou. Pitestenii au avut un avantaj de 31 de puncte, 84-53 in minutul 39, pentru ca in final sa se impuna cu 84-55.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Johnson cu 14 puncte, urmat de Glynn cu 12 puncte si 12 recuperari si Popa, cu 10 puncte. De la gazde s-a remarcat Jones cu 25 de puncte marcate.