Informatica Timisoara va juca in playoff-ul campionatului. Banatenii s-au impus si pe terenul lui Poli Iasi

TIMISOARA. Informatica Timisoara s-a impus cu 4-1 in deplasare in fata lui Poli Iasi si si-a asigurat prezenta in primele 6 echipe ale campionatului.

Banatenii au controlat partida de la un capat la celalalt, iar pe langa cele patru reusit au mai ratat si alte cateva ocazii bune. Informatica a deschis scorul dupa ce sarbul Milovac a recuperat o minge din picioarele unui fotbalist al gazdelor si a trimis in plasa. Dupa cateva minte Iasiul si-a amintit ca joaca acasa si a reusit egalarea prin Gonzalez. Timisorenii au revenit in atac si au lovit bara la un sut al lui Gavrila, pentru ca inainte de pauza Nastai sa suteze la poarta, mingea avea sa il loveasca pe Tudorache si sa se opreasca in poarta ieseana.

Dupa pauza gazdele au avut ocazia sa egaleze din nou situatia pe tabela, insa mingea trimisa de fostul timisorean Ruxandari s-a lovit de bara portii lui Voin. Cum minutele treceau in defavoarea lor, iesenii au decis sa riste si au evoluat pe final de meci cu portarul inaintas. Tactica a fost una care a dezavantajat formatia gazda, din moment ce Timisoara a reusit sa recupereze de doua ori, iar Sergiu Gavrila a punctat de doua ori si in campionat.

Informatica si-a asigurat astfel calificarea in play-off-ul sezonului. Banatenii au parte acum de o pauza de doua saptamani, prilejuita de meciurile din Cupa Romaniei. In runda urmatoare formatia timisoreana are parte de un derby, impotriva vicecampioanei, United Galati.

Formatia de la malul marii ocupa locul al treilea in clasament dupa aceasta runda si ii are in componenta pe fostii timisoreni Mimi Stoica si Daniel Araujo.