Informatica Timisoara pierde deplasarea de la Calarasi, dar se poate revansa in Cupa

Daca in weekend futsalul a avut programata optimile din Cupa Romaniei, miercuri s-au intalnit, dar in campionat, chiar ultimele doua castigatoare ale acelei competitii, Dunarea Calarasi si Informatica Timisoara.

Prima parte a fost foarte echilibrata, cu ocazii la ambele porti. Gazdele au deschis scorul prin Stefan Kristic in minutul 9, dar banateanii au raspuns prin tanarul Darius Nastai, care a marcat frumos in minutul 14, 1-1 fiind si scorul pauzei. Echilibrul a continuat si in partea secunda, doar ca gazdele au fost mai percutante in fata portii. Marian Plugaru, Kristic din nou si Galan Yanez au inclinat balanta spre echipa gazdelor, care s-au impus insa mai greu decat o arata scorul, 4-1.

Ambele echipe au avut pe final eliminati, pentru cumul de cartonase. Robert Varlan de la gazde nu a mai prins finalul de meci in teren, la fel ca Ristic si Voin de la vizitatori.

Cele doua echipe si-au asigurat prezenta in play-off, chiar daca mai este o etapa din sezonul regulat. In plus, Informatica si Dunarea se vor intalni in sferturile Cupei Romaniei intr-un meci programat in weekend-ul viitor in Timisoara.