Informatica Timisoara, la un pas de titlul national. Banatenii au castigat al doilea meci al finalei dupa lovituri de departajare

Informatica Timisoara s-a impus si in al doilea meci al finalei Campionatului National de fotbal in sala in fata lui United Galati. A doua partida disputata pe malul Dunarii a fost insa una mult mai spectaculoasa decat prima si incheiata dupa prelungiri.

Intalnirea a fost una care a stat in permanenta sub semnul echilibrului. Timisorenii au deschis scorul prin Felipe Oliveira cu un sut de la distanta, insa galatenii au raspuns cu un gol egalizator semnat de Cojoc. Gazdele au preluat conducerea pe tabela dupa un sut din marginea semicercului expediat de Lascu.

Numai ce au reluat mingea de la mijlocul terenul ca timisorenii au si egalat. Timisorenii au dus actiunea pana pe semicercul advers, Rakic l-a driblat si pe portarul Wellington, i-a trimis lui Savio, iar brazilianul a inscris in poarta goala.

S-a intrat in prelungiri, unde galatenii au avut primii sansa desprinderii. Craciun a executat o lovitura de la 10 metri, insa dupa ce mingea a lovit bara, a fost retinuta de tanarul Voin. Si cum ocaziile se razbuna, Deco a fost lasat singur in marginea semicercului si a facut 3-2. Cu doua minute inainte de finalul prelungirilor, capitanul galatean Cojoc l-a surprins cu un sut pe Iancu si a trimis meciul al doilea la lovituri de departajare, 3-3 (1-1, 2-2). La departajare, pentru Informatica au transformat Araujo, Deco si Felipe Oliveira, in timp ce galatenii au punctat doar prin Lascu, iar Tudose a ratat.

S-a incheiat 6-4 pentru Informatica, iar acum finala se muta la Timisoara. Formatia timisoreana mai are nevoie doar de un meci pentru a-si asigura titlul national. Meciul al treilea este programat luni, 21 mai, de la ora 18.30, in sala Constantin Jude.