Informatica Timisoara la a doua infrangere in play-off. Imperial Wet la un pas de finala campionatului

TIMISOARA. Cu o linie intreaga formata din fosti timisoreni, Imperial Wet Miercurea Ciuc nu a avut mari probleme in duelul cu Informatica, pe care l-a castigat in stil de echipa mare.

Oaspetii au inceput tare intalnirea si au deschis scorul dupa 30 de secunde prin Laszlo Szocs. In urmatoarele 2 minute ciucanii au mai punctat de alte doua ori. Primul care a inscris a fost Cristi Matei, cu un sut de la aproximativ 10 metri, pentru la imediat dupa acelasi Laszlo Szocs sa puncteze pentru 0-3. Ciucanii au ramas la conducerea jocului si au mai lovit de doua ori bara pana la pauza, prin Robert Matei si Duque, insa mingea nu a mai intrat in plasa. Pentru Informatica Milovac a ratat o buna ocazie, fiind blocat in situatie de unu la unu de portarul Gonzalez, in timp ce Bogdanovic a trimis si el din 6 metri putin pe langa poarta.

In repriza secunda tot Imperial a fost vioara intai. Mai intai ardelenii au facut 4-0 prin Robert Matei dupa o combinatie de toata frumusetea cu Deco. Informatica a reusit de onoare prin Milovac dupa o faza prelungita de atac, iar tabela a fost inchisa de Bogdan Covaci cu cateva minute inainte de final. S-a incheiat 5-1 pentru Imperial Wet, care mai are astfel nevoie de o singura victorie pentru a fi sigura de calificarea in finala campionatului.

Infrangere dureroasa ca scor, dar avand in vedere ca am intalnit, din punctul meu de vedere cea mai valoroasa echipa, trebuia sa ne asteptam cu totii la rezultatul asta negativ. Proportiile scorului ma deranjeaza pentru ca pentru asta muncim, sa nu ne facem de ras, sa jucam futsal, sa practicam un futsal cat mai bun, dar am intalnit cea mai puternica echipa din campionat. Faptul ca am luat acele goluri la inceput a contat foarte mult. Asta am discutat si cu baietii acum. Din pacate, in meciurile astea grele, daca mai facem si cadouri e foarte greu sa mai revii in joc. si la ce valoare au ei, daca le dai mingea si le faci cadouri te taxeaza„, a declarat la final Daniel Rupa, antrenorul Informaticii Timisoara.

A fost o victorie usoara Am inceput foarte bine, am dat 3 goluri, ne-am asigurat victoria si principalul scop a fost sa nu nje accidentam si sa nu luam cartonase. Nu cred ca s-a pus vreun semn de intrebare care va fi castigatoarea acestui joc, dar cu toate acestea tin sa ii felicit pe copiii acestia care muncesc, isi doresc sa ajunga mari si au toate sansele, pentru ca am vazut jucatori care au calitate, dar totul ia timp si sper sa aiba puterea conducerea Timisoarei sa ii tina pentru ca am vazut cativa cu viitor„, a spus dupa meci antrenorul ardelenilor, Cosmin Gherman.

Informatica Timisoara va evolua in urmatoarea partida pe teren propriu impotriva castigatoarei Cupei Romaniei, Dunarea Calarasi.