Informatica Timisoara invinsa in primul meci din play-off

TIMISOARA. Informatica Timisoara a inceput play-off-ul cu o infrangere, 3-1 pe terenul Dunarii Calarasi, formatie care triumfase in fata banatenilor o singura data in campionat pana acum.

Inceputul de meci a fost unul echilibrat, in care timisorenii s-au aparat organizat si au reusit sa ii tina pe fotbalistii lui Marian Sotarca departe de poarta lui Voin. In minutul 10, Movileanu primeste o pasa in partea dreapta, centreaza in fata portii, iar Coelho ajunge la balon inaintea lui Voin si o trimite in poarta. Cu 20 de secunde inaintea pauzei gazdele au primit o lovitura libera de la aproximativ 10 metri, pe care a executat-o Yanez Galan, iar mingea a intrat in plasa portii banatene.

Toto gazdele au inceput mai bine partea a doua. dupa o lovitura de colt, mingea a ajuns la Nitu, care a sutat de la distanta si a dus scorul la 3-0. Timisorenii s0au trezit si au inceput sa joace si ei fotbal. Doua minute mai tarziu, Budai a primit o pasa de la Milovac pe centrul apararii gazdelor, a crosetat printre trei fotbalisti ai Dunarii si a expediat mingea in plasa. Banatenii au jucat precaut pana la finalul partidei incercand sa dea lovitura pe contraatac. In ultimele 5 minute si Roberto Voin a iesit dintre buturi pentru a-si ajuta colegii in ofensiva, dat timisorenii nu au mai inscris.

S-a incheiat 3-1, iar urmatorul meci pentru banateni este programat in 8 aprilie, cand in sala Constantin Jude vine campioana sezonului regulat, Imperial Wet Miercurea Ciuc.