Informatica Timisoara castiga fara probleme restanta de la Iasi. Urmeaza derby-ul cu Deva

TIMISOARA. Informatica Timisoara nu a avut probleme in restanta cu Poli Iasi din etapa a patra a primei ligi de fotbal in sala.

Fotbalistii pregatitit de Robert Lupu au aratat inca din debutul meciului ca au venit la Iasi pentru a lua cele trei puncte puse in joc. In minutul 4 banatenii au deschis scorul prin golgeterul formatiei, Savio Valadares. Dupa alte doua minute, o lovitura libera a lui Felipe Oliveira a fost respinsa de Padurean, mingea a ajuns la Rakic, care a sutat din vole si l-a invins pe portarul gazdelor. Pana la pauza timisorenii aveau sa mai puncteze insa o data prin Andre Deco Nogueira si isi asigurau cele trei puncte.

Partea a doua a inceput la fel ca prima, iar Rakic a inscris si mai rapid, in minutul 2 al reprizei secunde, si astfel a ajuns la 7 goluri marcate in acest sezon pentru Informatica. Banatenii au continuat sa domine, dar nu au mai reusit sa puncteze si pe tabela. Iasiul a avut cateva incercari timide in atac, in special prin Ruxandari, insa gazdele nu au reusit sa inscrie nici macar golul de onoare.

S-a incheiat 0-4, iar Informatica urca pentru cel putin o zi pe primul loc in Liga Nationala. In runda viitoare, programata pentru 24 octombrie, banatenii primesc vizita formatiei pe care au invins-o in Supercupa Romaniei, Autobergamo Deva.