Informatica Timisoara a tinut piept campioanei din Miercurea Ciuc, dar a pierdut

TIMISOARA. Prim-divizionara de futsal Informatica a jucat miercuri in deplasare ultimul joc din cadrul turului sezonului regulat. Banatenii au evoluat impotriva formatiei Imperial Wet Miercurea Ciuc, campioana en-titre si lidera campionatului, singura echipa ce are doar victorii in aceasta stagiune.

Cum era de asteptat, ciucanii au dominat partida, au fost mai mereu in atac, dar si Informatica a evoluat bine, de multe ori de la egal la egal cu puternica echipa harghiteana. Dupa zece minute in care nu s-a marcat, Stefan Rakic a reusit o dubla, fostul jucator al Timisoarei punctand in minutele 11 si 18, 2-0 fiind rezultatul pauzei. Richard Iszlai a inscris primul gol al partii sceunde, iar un alt jucator ce a trecut pe la Informatica, Robert Matei a dus scorul la 4-0.

Banatenii au dominat apoi finalul de joc si au reusit sa puncteze de doua ori, prin Antonio Montero si Milovac, astfel ca partida s-a incheiat cu scorul de 4-2, conform cu realitatea din teren. De remarcat ca echipa invingatoare a inscris sub media de sase goluri si a fost meciul in care a avut parte de o adevarata rezistenta din partea adversarului.

Informatica incheie turul cu trei victorii si trei infrangeri, insa la punctaj are doua puncte mai putin, pe fondul unui litigiu pierdut la Comisii. In etapa viitoare, gruparea banateana are parte de o alta deplasare infernala, la Galati, pe terenul „eternei” vicecampioane.