Inca un esec la Bucuresti. SCM USV Timisoara pierde si cu Dinamo

TIMISOARA. Dupa 28-31 saptamana trecuta cu Steaua, vineri seara a fost 17-20 cu Dinamo. SCM USV nu mai impresioneaza in deplasarile din Bucuresti, cu toate ca in „era Dinu” se punea doar problema scorului cu care Timisoara va castiga. Chiar si cu multe greseli facute, gruparea banteana a avut sansa victoriei, dar a pacatuit definitiv pe final.

Prima repriza a fost echilibrata, insa cu un joc fragmentat, mai ales de partea dinamovistilor care au stiut sa profite mai ales de punctele lor forte, forta inaintarii, gramada mult mai buna si tusele mai exacte. A fost 6-0 pentru gazde la pauza, dar amfitrionii l-au pierdut pe Mahe, eliminat dupa un placat inalt violent la Simionescu.

In partea a doua, Timisoara a miscat mai bine pe treisferturi, a reusit trei eseuri spectaculoase, dar a si a primit unul de penalizare, asta pana prin minutul 75 cand scorul era 13-17. Unele scapari in defensiva a facut ca Dinamo sa dea pe final si eseul victorios, 20-17, iar Timisoara vine iar invinsa din capitala, iar punctul bonus defensiv nu o consoleaza prea mult.

Trebuie spus ca SCM a ratat o lovitura de pedepasa si doua transformari prin trei jucatori diferiti… daca era un specialist la acest procedeu in teren poate soarta meciului era alta!

Au punctat: Graure – eseu, Kisting – doua lovituri de pedeapsa, doua transformari si un eseu de penalizare, respectiv Simionescu – din nou un super meci facut de fundas cu doua eseuri, Sikote – eseu, o tramnsformare Conache.