Inca nu sunt pregatiti de primul loc. Handbalistii de la Poli Timisoara, invinsi clar de Steaua

TIMISOARA. SCM Poli Timisoara a jucat in aceasta dupa masa un derby de primul loc in Liga Nationala de handbal masculin. Adversarul banatenilor a fost Steaua, echipa pe care violetii au dominat-o in ultimii ani. Nu a fost cazul si astazi, poate in cel mai important joc direct de vreme buna.

Steaua, lider cu 40 de puncte, cu doua mai multe decat trupa lui Pero Milosevic, a inceput in forta. 4-1 si 8-2, asta si datorita portarului Tudor Stanescu, imperial astazi, dar si pentru ca violetii nu au fost inspirati in atac. Poli a avut dupa primul time-out un partial de 3-0, singurul de acest gen reusit in joc, dar pana la pauza Steaua s-a desprins, 11-6.

Tot oaspetii au inceput mai bine si partea secunda, 13-6 si nici golul lui Savic, portarul gazdelor, din poarta in poarta, nu a putut insemna un imbold pentru colegii sai. Steaua a pastrat constant o diferenta de 7 goluri, 17-10, 20-13 si a incheiat cu 27-20, avand un maxim de 9 puncte in ultimele minute. Victorie meritata pentru stelisti, care se impuneau clar si fara unele decizii ale arbitrilor care i-au avantajat.

Esec dureros pentru Poli, care inregistreaza a doua infrangere acasa in doar 5 zile si cade pentru prima data dupa mult timp de pe podium.

Au marcat pentru Poli: Marjanovic – 5, Orbovic – 4, Fenici – 3, Stefan – 2, Hrimuc – 2, Sania, Savic, Santeiu si Cimpan, cate unul.