In sfarsit, victorie! CH Poli a pus capat seriei negre de sapte infrangeri consecutive. Alb-violetii au invins formatia CSU Suceava

Trupa lui Constantin Stefan s-a impus cu 21-17 in fata gruparii bucovinene, in meciul disputat duminica la Sala Constantin Jude, meciul contand pentru etapa cu numarul 15 a Ligii Nationale de handbal.
CH Politehnica nu a inceput jocul asa cum si-ar fi dorit. Dupa ce Halca a deschis scorul pentru banateni, alb-violetii nu au mai reusit sa marcheze pret de 9 minute, dandu-le ocazia oaspetilor sa preia conducerea.
Interventiile portarului Tudor Stanescu si ratarile elevilor lui Bernicu din pozitie de unu la unu au facut insa ca Suceava sa se distanteze doar la 3 goluri(1-4) pana in minutul 11. Iar Poli a reusit sa recupereze si sa treaca la timona.
Dupa un partial de 9-1, banatenii ajutati si de paradele aceluiasi Stanescu s-au desprins la cinci lungimi avans(10-5, minultul 24). Iar diferenta putea fi chiar mare daca, Petkovic nu ar fi ratat o aruncare de la 7 m(17′).
Nici Timofte nu s-a descurat mai bine, fata in fata cu portarul sucevenilor, la un alt 7 m primit de banateni in minutul 25,  iar oaspetii, cu Ciubotariu in prim-plan au avut ocazia sa mai reduca din handicap pana la pauza(11-9).
Pe debutul partii a doua a jocului Suceava s-a apropiat la un singur gol(11-10), dar timisorenii nu s-au lasat si pana la jumatatea reprizei secunde au refacut avantajul de 5 goluri(18-13). Oaspetii au bifat si ei apoi trei reusite consecutive prin Ciubotariu si Panait(2), dar nu au mai putut intoarce soarta meciului.  Ursu, Daninfeld si Kaftin au  mai pus inca trei goluri in contul lui Poli(21-16), iar Valceanu, intrat pe final in poarta in locul lui Stanescu, cel care a avut o prestatie
foarte buna duminica, a parat si el o aruncare de la 7 m a sucevenilor.
Totusi, Ciubotariu a mai punctat o data in ultimele secunde, astfel ca scorul final a fost stabilit la 21-17. pentru Timisoara.
‘Ne-am jucat sansa, din pacate am ratat foarte mult din situatii clare si cred ca acolo s-a facut diferenta pana la urma,plus un Tudor Stanescu pe care, desi il cunosteam, a reusit sa ne suprinda, a scos acele mingi din stuatii clare si Poli areusit sa castige pana la urma. Dar asta este, noi ne vom bate pana la capat si tragem linia dupa ce se va termina sezonulregulat, cu siguranta la noi inca nu s-au integrat cei cinci baieti nou-veniti, dar sper sa ne prinda forma si meciurile mai bune in play-out”, a spus antrenorul CSU suceava, Razvan Bernicu.
„Aveam nevoie de victoria asta, baietii si-au dorit foarte mult victoria si chiar au facut un efort extraordinar, ma bucur pentru ei ca au reusit sa castige. Dupa o perioada grea pentru noi vine aceasta victoria ca o gura de oxigen pentru ce urmeaza, dar, din pacate, inca nu este ceea ce as vrea eu, mult mai mult cer de la echipa mea. Insa in meciul aceasta oricum au facut un meci bun in aparare, Tudor Stanescu a fost intr-o zi buna, am luat doar 17 goluri, am dat si cateva goluri pe contraatac si faza a doua, dar inca mai suferim la atacul pozitional, nu inscriem atatea goluri cate mi-as dori”, a spus Constantin Stefan, antrenor CH Politehnica Timisoara.
Halca si Kaftin au fost principalii macatori ai timisorenilor cu cate 5 goluri, urmati de Lela si Timofte cu cate 4 reusite,