In forma. Juniorii de la Informatica Timisoara au facut instructie cu bucovinenii din Vicov

TIMISOARA. Turneul final al Cupei Romaniei la futsal rezervat echipelor sub 19 ani a debutat marti la Odorheiu Secuiesc, cu meciul pe care castigatoarea competitiei de acum doi ani, Informatica Timisoara l-a sustinut cu ACS Bukovina Vicov.

CITESTE SI: Praful din Timisoara ne-ar putea aduce amenzi uriase de la Bruxelles. Nicolae Robu se lauda nu demult cu ‘cel mai curat aer intre orasele mari din Romania’

Tinerii violeti, care formeaza, cu mici exceptii si lotul formatiei mari a campioanei Romaniei a inceput Turneul Final 8 cu o victorie categorica si asteptata. Elevii lui Daniel Rupa s-au impus cu 12-2, dupa ce au condus la pauza cu 5-2. Dupa cum se vede pe scor, partida a fost fara istoric, banatenii dominand categoric partida.

Sergiu Gavrila, marcator pentru nationala Romaniei in dubla amicala cu Franta de saptamana trecuta a deschis scorul, apoi, pe parcursul partidei si-a trecut in cont un „careu” de goluri. Au mai punctat pentru violeti Nicolae Budai, de doua ori, Titel Stanislav, de doua ori, Toader Mihnea, de doua ori si Zabar Kovacs.

Informatica va intalni in semifinale pe KSE Targu Secuiesc, formatie pe care a invins-o in finala de acum 2 ani. Ardelenii au invins in meciul lor din sferturi pe United Galati cu 6-5.

Ca sa ajunga in Turneul Final, banatenii au avut in faza anterioara un duel foarte greu. Informatica a facut 6-6 acasa cu Viitorul Baleasa, dar s-a impus la Craiova, contra echipei doljene cu 4-3, toate golurile celui de-al doilea meci fiind marcate de Sergiu Gavrila, care este golgheterul competitiei.