In cadere libera! ACS Poli Timisoara pierde acasa un meci vital cu Pandurii

TIMISOARA. ACS Poli si-a jucat sansa de a nu mai avea multe emotii pe acest final de sezon incins de campionat. Dupa ce astazi Chiajna a pierdut clar la Medias (0-3), elevii lui Ionut Popa aveau nevoie de cele trei puncte din meciul cu Pandurii, pentru ca visul ramanerii in Liga 1 sa se transforme in realitate. Planul de acasa nu s-a potrivit nici de aceasta data cu cel de pe… teren!

CITESTE SI: ‘Colegii de serviciu’ ai Frusinei din Timisoara, prinsi intr-o ipostaza neasteptata! In ce ‘investesc’ banii furati din buzunarele calatorilor in tramvaie?

Gazdele au inceput slab meciul, parca multumindu-se cu egal, si dand sanse vizitatorilor de a avea prim-planul. Gorjenii nu au refuzat invitatia si s-au instalat in jumatatea adversa, iar in minutul 19, Pacurar a deschis scorul, cu un sut sub bara, 0-1. Nevoiti sa iasa la atac, violetii au inceput sa puna presiune la poarta lui Popescu. Canu a trimis din foarfeca in bara, iar Soljc a fost si el ghinionist, balonul lovind din nou stalpul, in decurs de doar cateva minute. Si, ca ghinionul sa fie complet, Pedro Henrique a fost eliminat usor de centralul Gaman, dupa ce a inscris (involuntar) cu mana, un gol ce a fost anulat.

Situatie perfecta pentru vizitatori, care in partea a doua au jucat cu un om in plus. Si cum se intampla in astfel de ocazii, fragmentarile si tragerile de timp au fost la ordinea zilei din partea baietilor lui Stoican. Barbut si Soljic au trecut pe langa egalarea, iar Batin pe langa desprindere. Ultimele minute au fost tensionate, dar nu s-a mai inscris. ACS Poli revine pe loc retrogradabil si acum are nevoie de o minune pentru a scapa direct de retrogradare.

ACS Poli: Straton – Straut, Scutaru (74, Ignea), Canu, Seroni, Soljic, Artean, Barbut, Croitoru (74, Draghici), Fucek (74, Doman), Henrique
Antrenor: Ionut Popa

Pandurii: Popescu – Negoita, Erico, Ene, Busu (62, Samson), Cioinac, Stana (68, Zaina), Firtulescu (53, Surugiu), Pacurar, Hamed, Batin
Antrenor: Flavius Stoican