FOTO! In asteptarea antrenorului Dragan Petricevic, ‘leii’ au reusit sa invinga Sibiul. BC Timisoara s-a impus cu scorul de 95-88

Condusi de pe banca de ‘secundul’ Nenad Mandic, alb-violetii au pus capat seriei de trei infrangeri consecutive si il astepata cu un moral mai bun pe noul antrenor Dragan Petricevic.
Dupa un inceput de meci echilibrat, in care timisorenii au avut 3-0, iar oaspetii au intors la (3-6), BC Timisoara a reusit
sa se instaleze la timona si sa se distanteze la 9 puncte,  pana inaine de finalul primului sfert(29-20).
Emotiile nu au lipsit insa. Cei de la Sibiu au aratat ca nu se vor preda usor, pe debutul celui de-al doilea sfert cand au
reusit din nou o serie de 6 puncte consecutive si au redus diferenta la 3 puncte(31-28, 13′), pentru ca in minutul 18 sa se
apropie la doar o lungime(46-45), ‘leii’ iesind cu un avantaj de doar doua puncte la pauza(53-51).
Elevii lui Miodrag Perisic au egalat insa imediat dupa reluarea jocului(55-55) si pe parcursul celui de-al treilea sfert au
reusit sa treaca la conducere in doua randuri (55-57, min.23 si 63-64, min.28), insa alb-violetii nu cedat, pastrand un
avantaj minim si dupa 30 de minute de joc(68-65).
Cu spijinul suporterilor si cu reusitele  lui Zlatko Jovanovic si Vladimir Panic, ‘leii’ s-au distantat la 8 puncte pana in
minutul 36, iar in minutul 39 au condus la zece puncte avans(93-83), impunandu-se in final cu 95-88.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
Zlatko Jovanovic a fost cel mai bun marcator al timisorenilor cu 36 de puncte si 7 pase decisive, urmat de Vladimir Panic, cu 23 de puncte. Au mai inscris Radulovic(15 puncte, 7 recuperari), Johnson(9 puncte),  Lapuste, Toth si Conley(cate 4 puncte).
Pentru CSU Sibiu, cele mai multe puncte le-au marcat Milos Bojovic(30p) si Matija Ceskovic(23p).