Impact în intersecție, la Timișoara. Un tramvai și două mașini s-au izbit puternic. FOTO

TIMISOARA. Două mașini și un tramvai s-au izbit puternic, luni la amiază, nu departe de centrul Timișoarei.

CITEȘTE ȘI: Motociclist de 19 ani luat de urgență cu salvarea. Accident pe o șosea din Timiș

Accidentul a avut loc în Piața Nicolae Bălcescu, între o garnitură care circula pe linia 7, dinspre strada Independenței către Gheorghe Doja, și un autoturism care venea dinspre strada Ciprian Porumbescu. Acesta a fost apoi proiectat într-o altă mașină.

Circulația în zona accidentului a fost blocată.

O femeie, de 45 de ani, a condus un autoturism pe strada Ciprian Porumbescu, dinspre strada Alexandru Odobescu înspre bulevardul Mihai Viteazu, iar la intersecție cu Piața Nicolae Bălcescu, ar fi intrat în coliziune cu un tramvai, condus de un bărbat, de 26 de ani, care circula dinspre strada Independenței. În urma impactului, autoturismul condus de către femeie a fost proiectat într-un alt autoturism, condus de un bărbat, de 71 de ani, care circula dinspre strada Gheorghe Doja înspre bulevardul Mihai Viteazu.

În urma impactului a rezultat o victimă, respectiv femeia de 45 de ani, care a fost transportată la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale”, a transmis IPJ Timiș.

Polițiștii au testat cu aparatul etilotest pe cei doi șoferi și vatmanul, iar rezultatul a fost negativ.

În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

***

Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected],  pe FB sau pe contul nostru de Instagram!

CITESTE SI: Afli primul tot ceea ce se intampla cu adevarat important in Timisoara si in regiune cu Aplicatia de stiri Opinia Timisoarei. 3 tipuri de alerte te tin mereu conectat la evenimente. Descarca gratuit Aplicatia OT aici!

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

    Pareri

  1. Pur și simplu mulțumesc! Într-adevăr

  2. Singura consolare ca tramvaiul era istoric si nu turcesc…

    • Pe alea turceÈ™ti care sunt galbene le-ar fi văzut din timp È™oferiÈ›a È™i apuca să frâneze. Problema este de fapt culoarea după cum a insistat È™i maestrul Fritz cu alegerea ei pentru că galben pe negru se vede mult mai bine decât alb pe negru.

  3. La 2 ore după, tramvaiul cu mesaj propagandistic era bine-mersi circulând prin trafic. Foarte sigur transportul în comun.

  4. Cedeaza trecerea, atentie tramvai , nu la dreapta. Daca ai rujul in mina dreapta iti obtureaza vederea. tramvai țapăn luat de la schrot

  5. Bine că au scăpat cu bine cu toții. Restul se repară

  6. Bine ca nu a fost o masina mica in calea soferitei cand isi facea freza,tramvaiul nu simte.

  7. Multi ___ pe lume si o buna parte comenteaza pe aici. Intersectia este una foarte dificila si accidentele sunt frecvente. In primul rand ar trebui configurata in vederea fluidizarii (lucru pe care actuala administratie nu il va face niciodata, politica lor fiind de sicanare si obstructionare a traficului) si o semaforizare inteligenta ce sa acorde prioritate totala tramvaiului (dar doar atunci cand chiar vine tramvaiul, nu fara sa tina cont daca este sau nu prezent) si o buna separare a benzilor, cu semne obligatorii de parasire a intersectiei de pe banda 1 atunci cand e cazul. Dar asta nu se poate intampla cat la conducerea comisiei de circulatie este unul ca Latcau.

    • Eu zic ca in intersectia aia sa fie plasat un sofer de schimb, inainte de a patrunde in intersectie te pui in dreapta iti urca soferul de schimb si trece cu masina de intersectie. Daca pana si aia e o intersectie dificila.. va rog eu nu mai conduceti mai departe de strada pe care sunteti riveran