
TIMIȘOARA. Nu îi interesează cât este de greu să reabilitezi fațada unei clădiri, și nici ce sume uriașe sunt cheltuite de către proprietari care strâng cureaua ani de zile că să poată execută lucrările.
Vorbim despre grafferii care ‘împodobesc’ zidurile clădirilor din Timișoara cu ‘operele’ lor.
CITEȘTE ȘI: Surprize pentru turiști în cea mai frumoasă zona a județului Timiș. Sculptură în natură. VIDEO
O dovedesc doi tineri care au fost surprinși în timp ce mâzgăleau zidul unul bloc de pe strada Versului, în zona Girocului.
În weekend, în toiul nopții, au fost filmați pe când se plimbau pe trotuar, iar la un moment dat se opresc în dreptul imobilului, unul scoate un spray cu vopsea și scrie pe zid „GAV ’07”.
Acesta este numele unei facțiuni a suporterilor Politehnicii Timișoara, însă nu se știe dacă cei doi sunt sau nu fani ai echipei alb-violete. Cel mai probabil doar niște teribiliști care sfidează legea.
Imaginile surprinse de un cititor opiniatimisoarei.ro au ajuns în atenția poliției.
În Timișoara, de-a lungul timpului, mai multe clădiri au fost mâzgălite de asemenea artiști de ocazie înarmați cu sprayuri cu care distrug vopseaua decorativă. Adesea cădeau ‘victime’ imobile istorice proaspăt renovate cu eforturi uriașe de către proprietari.
Cel mai cnoscut ‘graffer’ din Timișoara căutat de polițiști a fost celebrul ‘YCRE’. Acesta a fost prins de către agenții locali și amendat în mai multe rânduri, după ce și-a scris porecla pe clădiri din zona centrală a orașului.
Vă reamintim, cei care sunt prinși că mâzgălesc zidurile imobilelor din Timișoara pot fi amendați cu sume cuprinse între 3000 și 6000 de lei și puși să readucă fațadele la starea inițială.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
asa e cand vi la oras
Se numeste arta moderna. Nu aveti decat sa vedeti ce se promoveaza prin Timisoara pe post de arta cu bani de la primarie. Si nu de acum. si Robu a pus niste gaste de tabla in parc.
Le-as rupe capul la golanasii astia de duzina si fara creier si i-as pune sa vopseasca tot blocul, in pastele ma-mii lor de needucati
Acum niște ani l-am văzut pe așa un golan care scria pe toate semnele de circulație, băncile și stațiile de transport în comun pe lângă care trecea „rase” sau ceva asemănător. Am sunat la poliție, le-am spus ce am văzut, l-am descris și cum este îmbrăcat. În 5 minute (exact cât au spus la telefon polițiștii) l-au prins. După aceea a apărut în presă că îl căutau de câțiva ani. La fel ar fi trebuit să facă și cei care filmează. Asta înseamnă spirit civic. Poliția patrulează și îl poate ridica repede, dar dacă nu-l văd.. e greu. Nu poate poliția singură să facă totul. Spiritul civic unde este?!
Bine punctat, de altfel cam toate asociatiile de locatari au in ziua de azi camere video iar daca nu au sa isi puna, se identifica mult mai usor criminalli, pusi si bagati la cutie dupa ce priemsc o amenda care sa acopere vopsirea intregului imobil.
Sifoanele stau pitite cu telefoanele in mana
N am putut înțelege niciodată forma asta de „arta”
Aplicata pe clădiri renovate, panourile fonoabsorbante noi de la calea ferata de pe Demetriade, de exemplu.
Astia sunt din Vanju mare
Problema si mai mare e cand picteaza pe semnele de circulatie ca nu mai vezi ce reprezinta semnul respectiv.Niste inconstienti…ca sa nu zic cretinei.Mai nou si pe stalpi isi lasa „arta”.Am vazut (intr-un clip) in Belgia pe unii care au pictat toata noaptea o garnitura de tren formata din 2 vagoane.Dar a iesit super.Cred ca si celor de la caile ferate le-a placut ca au scos trenul pe traseu a doua zi. :))
Neaparat cu gluga si suparati pe omenire.
Partea cu refacutul fatadelor nu prea se aplică. E plin de clădiri vechi proaspăt reabilitate deja mazgalite.
Artiștii nu plătesc amendă, opera de arta rămâne.
Și noul pod cale ferată de pe Brediceanu a fost pictat de artiști
Solutia simpla ar fi sa-i retina (inchisoare), fara posibilitatea de eludare prin tertipurile obisnuite (monitorizare cu bratara, amenda, control judiciar, inchisoare la domiciliu, etc), pana asigura reabilitarea cladirii. Cred ca s-ar mai gandi daca ar sti ca nu iasa indiferent de avocati si bani (daca cumva sunt de aia ce au asa ceva). Si vorba unui amic: cati metri patrati de fatada poti repara cu un rinichi?
Daca il prind pe vreun „grafer” din asta ca mazgaleste peretii o sa-mi incerc pe el si eu „talentele” de arte martiale combinate cu masa de un chintal … asta ca sa demonstram principiul contradictiei dintre arte.