Iar ne-au batut fratii! Politehnica Timisoara a avut meciul in mana, dar a cedat totul Rapidului pe final

TIMISOARA. Derby-ul „fratesc” dintre Poli si Rapid a fost nerecomandat cardiacilor si s-a jucat dupa modelul „frate, frate, dar branza e pe bani”.

Poli a avut o prima repriza foarte buna, s-a retras apoi inexplicabil pe final si a luat doua goluri pe „gong”, 1-2.

In criza de puncte si cu un atac inexistent, Dan Alexa a inceput ofensiv jocul. Poli s-a asezat bine in jumatatea adversa si a avut o prima parte excelenta. Ignea si Popovici au avut, la aceeasi faza primele sanse de gol.

Defensiva s-a achitat bien de sarcini si a impins jocul inainte. In minutul 27, Plazonja a fost aproape de deschiderea scorului, dar lovitura sa de cap a trecut pe langa. In minutul 30, excelentul Denis Radu a centrat bine, Dandea a luftat si Ignea le-a aratat atacntilor cum se inscrie, 1-0. Pana la pauza nu au mai fost ocazii, Rapidul parand o echipa de play-out.

Lucrurile se schimba in partea secunda, cand exact ca la Craiova, Poli s-a retras inexplicabil in aparare. Sefer a avut sansa egalarii, dar Hindrich a respins in corner, in timp ce pe contraatac, Ivanovici putea alege o solutie mai buna decat un sut de la mare distanta… Giulestenii, fara sa fie periculosi au avut un finis de exceptie. La o faza confuza, oaspetii au primit 11 metri, chiar daca Ursu marcase din apropiere. Balan a marcat cu siguranta in minutul 87, Dupa o ocazie mare a lui Ionita in minutul 89, la faza urmatoare Sefer a marcat pe contraatac, 1-2.

Poli pierde un meci pe care l-a avut in mana, in fata unei echipe ce a stralucit doar 3 minute. Destul pentru o victorie in liga secunda…

Alexa nu a nimerit schimbarile nici azi, introducandu-i pe Ivanovici, Casado si Mera, in locul unor jucatori care au evoluat bine pana atunci!

Au fost 88 de minute in care am jucat aproape perfect. A fost un joc pe care l-am avut in mana. Am facut greseli impardonabile in ultimele cinci minute si asta este fotbalul. Rapid are jucatori buni care te pedepsesc in momentul in care faci greseli si cam asta a fost istoria meciului. E frustrant pentru ca chiar am jucat bine 88 de minute, am avut consistenta, determinare, am fost foarte organizaţi. Am avut o prima repriza care ne-a aparţinut, dar uite ca nu ajunge…Era un meci pe care trebuia sa-l castigam dupa aspectul lui”, a spun dupa meci Dan Alexa, antrenorul principal al Politehnicii.

ASU Politehnica: Hindrich – D. Radu, Coada, Bocsan (Mera 80′), Scutaru (cpt.), Sg. Popovici – Codrea, Cioinac, Ignea (Casado 71′) – Axente (P.Ivanovici 60′), Plazonja (Radunovic 80′).

In runda viitoare poli va juca in deplasare cu CS Mioveni.