I-au salutat cu ‘cinciul’! Victorie tricolora in Armenia. Mai multi jucatori din Timisoara, martori oculari

Mai usor decat se asteptau „specialistii”. Chiar daca inca este prematur de vorbit, flerul selectionerului german Daum se simte. Doar asa a debutat in meciul cu Muntenegru Benzar, iar acum Marin, „juniorul” lui Hagi care astazi a facut prapad pe teren. Romania s-a impus usor in Armenia cu 5-0, dupa ce in minutul 12 era deja 3-0!! Este cea mai categorică victorie obtinuta de tricolori in ultimii 14 ani la meciurile disputate în deplasare.

Romania a inceput meciul excelent si in minutul 3 a reusit sa obtina penalty, dupa ce lovitura de cap a lui Bogdan Stancu a fost respinsa de pe linia portii, cu mana, de Grigoryan, care a vazut si cartonasul rosu. Acelasi Bogdan Stancu a transformat penalty-ul si a dechis scorul. In urmatoarele minute, Romania a atacat in valuri si a mai marcat de doua ori, in minutele 10 si 12, prin Adi Popa si Razvan Marin, jucator aflat la debut. Dupa ce a oferit o pasa de gol, Stanciu si-a trecut numele pe lista marcatorilor in minutul 28, asist Stancu. In repriza a doua Romania n-a mai fortat, insa chiar si asa a reusit sa mai marcheze in minutul 59, prin Chipciu, care si-a depasit in viteza adversarul si a marcat singur cu portarul. Romania obtine prima victorie in Grupa E si acumuleaza 4 puncte dupa 2 meciuri. Marti, urmeaza sa jucam cu Kazakhstan, in deplasare.

Benzar, Latovlevici si Rotariu sunt timisorenii care au evoluat pentru nationala astazi, insa si capitanul Grigore are amintiri cu orasul nostru, el jucand aici pentru CFR!

Romania: Tatarusanu – Benzar, Sapunaru, Dr. Grigore, Latovlevici – Hoban – A. Popa, N. Stanciu (Bicfalvi 82), R. Marin, Chipciu (Rotariu 67) – B. Stancu (Keseru 57)