HC Politehnica, la a treia infrangere consecutiva. Alb-violetii fost pierdut la Turda, la sase goluri diferenta

Dupa esecurile cu Stiinta Bacau si HC Odorhei, banatenii nu au putut smulge puncte nici in fata echipei care este considerata revelatia acestui sezon. La fel ca si la Bacau, diferenta s-a facut in repriza a II-a.
Banatenii le-au tinut piept gazdelor doar in prima repriza a meciului din cea de-a X-a etapa a Ligii Nationale. Dupa 18-16, la pauza, cei de la Potaissa Turda s-au distantat tot mai mult pe tabela. Impinsi de la spate de public si ajutati de interventiile portarului Ludovic Varo, elevii lui Horatiu Gal au ajuns pana la un avantaj de 6 goluri, impunandu-se cu scorul de 32-26.
„Jucatorii nostri au gasit greu calea spre gol si la un moment dat n-au mai crezut in sansa lor. Ratarile au fost destul de numeroase intr-o atmosfera buna pentru un joc acasa”, a declarat antrenorul Constantin Stefan.
Marcatorii Politehnicii au fost: Chikovani 8 goluri, Timofte 5, Petkovic 4, Irimias 3, Kaftin 2, Santeiu 2, Daninfeld 1 si Halca 1.
Etapa viitoare alb-violetii vor juca pe teren propriu cu Energia Targu Jiu. Meciul va avea loc duminica, de la ora 13.