Handbalistii timisoreni transeaza lupta la Cupa Politehnica, cu o zi inainte de final. Banatenii au deja doua victorii

Dupa ce in prima zi au castigat, 25-23 in fata celor de la Pandurii Targu Jiu, elevii lui Constantin Stefan s-au impus clar
in cel de-al doilea meci din cadrul turneului amical de la Sala Constantin Jude, in fata Potaissei Turda, 32-24.
Oaspetii s-au aflat la conducere doar pe debutul jocului. Banatenii au trecut la timona din minutul 7(3-2) si nu au mai cedat conducerea. Alb-violetii au profitat mai intai de  avantajul numeric creat prin eliminarea lui Savic, dar si de greselilecomise de elevii lui Horatiu Gal care vreme de 8 minute nu au reusit nici un gol si si s-au distantat la 8-2. Ecartul a ajunsla 7 goluri in minutul 22(12-5), iar la pauza CH Politehnica a condus la 8 goluri, 16-8.
Handbalistii de la Potaissa au incercat sa revina pe debutul partii secunde a meciului, cand au reusit sa inscrie doua goluri consecutive, dar Daninfeld le-a taiat elanul, jucatorul Timisoarei marcand nu mai putin de 7 goluri in repriza secunda.
Chiar daca antrenorul Constantin Stefan a trimis in teren si jucatorii mai tineri din lot, inclusiv pe Bogdan Ungureanu, cei de la Turda nu au reusit sa se apropie la mai mult de mai putin de 5 goluri(29-24), CH Politehnica impunandu-se in final cu 32-24.
Daninfeld a fost cel mai bun marcator al banatenilor cu 7 reusite, urmat de Kaftin si Lela, cu cate 4 goluri marcate, Timofte
si Santeiu, cu cate 3. Au mai inscris: Petkovic, Chikovani, Irimias si Ursu , cate 2 goluri, Szentpeteri, Mrakic si Arseni,
cate 1.
In celalalt meci, disputat vineri, Pandurii Targu Jiu a castigat contra celor de la HC Odorhei, 31-30, astfel ca CH
Politehnica este singura echipa fara infrangere la Cupa Politehnica. Duminica sunt programate ultimele doua intalniri,
Timisoara urmand sa joace contra celor de la CH Odorhei de la ora 13, iar Pandurii Targu Jiu vor intalni Potaissa Turda, de