Handbalistii timisoreni au reusit prima victorie in deplasare: CSU Politehnica s-a impus la 7 goluri diferenta la Plopeni

Elevii lui Nedeljko Vukovic au preluat pentru prima data conducerea in minutul 12 al meciului de la Plopeni, cu 5-4. Timofte, Fenici si cele trei goluri ale lui Grasu, plus paradele portarului Antonaru au dus scorul la 10-6 pentru Politehnica in minutul 20. Diferenta de patru goluri in favoarea banatenilor pastrandu-se si  inainte de pauza, cand scorul aratat de tabela a fost 15-11 pentru alb-violeti.
In partea a doua a jocului, timisorenii au marit si mai mult ecartul, ajungand sa conduca cu noua goluri diferenta, 26-17, in minutul 49. Golurile lui Zamfir de pe final, au reusit sa mai reduca putin din diferenta, insa meciul s-a incheiat tot cu victoria clara a alb-violetilor: 29-22.
Cei mai buni marcatori ai Timisoarei au fost Grasu, cu 8 goluri si Timofte, 7, urmati de Fenici, cu 4 reusite. De remacat a fost si evolutia portarului Antonaru cu 11 interventii si 3 aruncari de la 7 metri parate.
Pentru CSU Politehnica aceasta este prima victorie reusita in deplasare in acest sezon, dupa ce elevii lui Nedeljko Vukovic au pierdut la CSM Bucuresti si Turda.
Etapa viitoare alb-violetii vor juca pe teren propriu contra vicecampioanei Bacau.