Handbalistii incep cu stangul play-off-ul campionatului. Timisoara, invinsa fara drept de apel la Turda

TIMISOARA. Al patrulea meci jucat de SCM Politehnica Timisoara impotriva Potaissei Turda in acest sezon a reprezentat un nou esec pentru handbalistii lui Pero Milosevic.

Banatenii au fost cei care au deschis scorul dintr-un 7 metri al lui Marjanovic, insa Turda a egalat repede si a si preluat conducerea pe tabela. Dupa 7 minute de joc, cele doua echipe erau la egalitate, 3-3, iar la jumatatea primei parti, gazdele aveau doar un gol avantaj. In minutul 22, Razvan Pavel a stabilit si cea mai mare diferenta de pe tabela in prima repriza, patru goluri in favoarea Turdei, ecart care s-a pastrat si pana la pauza, cand scorul era 14-10.

Partea a doua a fost controlata autoritar de ardeleni, care pana la jumatatea acesteia s-au distantat la 12 goluri, iar Poli nu a mai putut reveni. In cele din urma Potaissa s-a impus cu 31-22. Cel mai bun marcator al formatiei timisorene a fost Lasica, autor a 6 goluri. Celelalte reusite timisorene le-au apartinut in ordine lui Fenici – 4, Furak – 3, Santeiu – 2, Milosevic – 2, Marjanovic – 2, Neamtu – 1, Stefan – 1 si Lazarov – 1.
Al doilea meci al intalnirii din sferurile de finala ale campionatului, dintre Poli Timisoara si Potaissa Turda, este programat duminica, de la ora 16, la in sala Constantin Jude.