Greu impotriva tuturor la Turda! CH Poli Timisoara pierde dupa un meci dur in Ardeal

TIMISOARA. Misiune imposibila pe un teren imposibil, unde Poli nu a castigat vreodata. Si asa a fost si de aceasta data, mai ales ca acum conditiile au fost speciale. Meci netelevizat… ceea ce a dat liber unui meci extrem de dur din partea gazdelor.

CH Politehnica a pierdut la Potaissa Turda cu 29-25, dupa ce si la pauza ardelenii aveau avans, scor 14-11. Alb-violetii au reprosat arbitrilor bucuresteni Serbu si Vasilescu faptul ca nu au reactionat promp la duritatile gazdelor inca din startul intalnirii. In primul minut al partidei Savic (Turda) l-a lovit pe Grigoras, gest ce putea fi sancţionat cu cartonas roşu direct; arbitrii au dat insa doar eliminare de doua minute. Episoadele de duritati au continuat, violetii reprosand aceste aspecte la pauză arbitrilor.

Evoluţia scorului a fost favorabila celor de la Potaissa, chiar daca in minutul 40, Politehnica a recuperat ecartul ce o despartea de adversara ei. Pana la urma Turda s-a impus cu 29-25.

Antrenorul secund al timisorenilor Atilla Horvath a spus dupa meci ca la Turda conditiile au fost foarte dificile pentru ca echipa sa reuseasca un rezultat pozitiv. Elocventa a fost si ideea interului Iulian Halca, care dupa meci a spus: „A fost un calvar din toate punctele de vedere”.

Principalii marcatori ai timisorenilor au fost Chikovani 8 goluri si Grigoras cu 5. CH Politehnica merge direct spre judetul Prahova dupa deplasarea la Turda si va juca iun weekend cu CSM Ploiesti, care a pierdut astazi la Bucuresti, cu Dinamo.