Greu, dar meritat! SCM Poli Timisoara, victorie importanta pe semicerc cu Bacaul

TIMISOARA. Ultima etapa din turul Ligii Zimbrilor la handbal masculin a adus o victorie muncita pentru SCM Poli Timisoara. Banatenii au luptat insa din rasputeri pentru a trece de incomoda CSM Bacau. S-a terminat 25-21, dar mai greu decat o arata scorul.

Inceputul de joc a fost destul de fragmentat, cu multe ratari si faulturi, iar Bacaul a gestionat mai bine aceasta perioada. De fapt, in prima parte, banatenii au condus o singura data cu 8-7, in rest, oaspetii fiind la timona jocului desfasurat in Sala UVT Oituz. La pauza, Bacaul avea 13-11.

In partea secunda, violetii au aratat un joc mai bun atat in aparare, cat si pe atac. Poarta a mers bine, contraatacurile la fel, iar la finalizare s-au gasit solutii optime, desi s-a mai si ratat. Oaspetii au mai condus pana la 15-16, apoi gazdele au intors la 20-17. Bacaul a venit la un gol in spate cand mai ramaneu 8 minute din joc, dar violetii au negociat perfect finalul de partida si s-au impus meritat, 25-21.

Este a patra victorie la rand pentru Poli care a urcat pe locul 7 in clasament. Duminica, elevii lui Pero Milosevic vor juca la Pitesti, in Cupa Romaniei.