Greu, dar meritat. CFR Timisoara, debutat cu dreptul in 2022 la futsal

TIMISOARA. Prima etapa a turului suplimentar in liga de elita de futsal a insemnat un succes muncit pentru CFR Timisoara, feroviarii s-au impus cu ceva emotii, intr-un meci vital pentru ocuparea locului 4 ininate de play-ff. A fost 4-2 (1-1) in meciul cu Sportul Cioresti.

Cele doua nou-promovate au oferit un joc frumos, disputat cu nerv. Oaspetii au venit sa isi joace ultima sansa la locul 4, in timp ce gazdele, cu destule probleme medicale a incercat sa isi faca jocul cu care ne-a obisnuit, unul de posesie, spectaculos, direct spre terenul advers.

Oaspetii au condus cu 1-0 in prima parte si cu 2-1 in repriza sceunda, iar momente bune, gazdele au riscat si au evoluat cu „portar inaintas”. Experimentatul Robert Matei a inscris o tripla cu care si-a dus echipa in avantaj, experienta jucatorului nerefacut compelt dupa o accidentare fiind decisiva. A marcat si portughezul Joao Fernandes, care a linistit apele.

Asadar 4-2 pentru CFR Timisoara, care chiar daca mai are multe meciuri de disputat pare ca nu mai poate pierde locul 4, dar se poate apropia de locul 3, unul mai bun in ceea ce priveste jocurile care urmeaza in play-off.

Un meci foarte greu. Cred ca Ciorastiul este o echipa foarte serioasa, au venit din cantonament, au un lot mult mai numeros. Noi, desi am avut doar doua antrenamente cu Florin Matei, el a facut un meci extraordinar. Cu toate ca a mai si gresit, fizic e foarte greu, dar a facut doua antrenamente dupa vacanta, a fost accidentat toata iarna, Ilas la fel, doua antrenamente, Stole este acasa si e destul de greu. El are Covid si nu a putut sa treaca. Il asteptam la urmatorul meci, dar pana si el nu va fi fizic bine si va trebui sa il ridicam. Cred ca e un meci super pentru noi. Prima repriza cred ca a aratat foarte mult cum am pregatit meciul asta. Nu am putut sa il pregatim, ne-au dominat, au fost mult mai proaspeti, au avut ocazii. Numai Tedi ne-a scos in prima repriza, chiar a avut interventii bune. Dar, una peste alta, un adversar altfel decat a fost pana acum„, a declarat la final antrenorul CFR-ului, Robert Lupu.

In runda viitoare, CFR Timisoara va juca in deplasare cu Luceafarul Buzau, meci programat pe 1 februarie.