Greu cu liderul. Esec dureros, dar CFR Timisoara ramane pe podium la futsal. Foto

TIMISOARA. Nu au trecut si de al 5-lea val. Ceferistii de la futsal au suferit o corectie severa in fata liderului neinvins al campionatului, Autobergamo Deva. Desi veneau dupa patru victorii la rand, de aceasta data banatenii nu s-au ridicat la nivelul adversarului, 2-7 (0-3).

CITESTE SI: ‘Diversi castiga licitatii si nu mai incep lucrarile. Asta o sa se termine’. Anuntul noului ministru al Transporturilor la Timisoara, dupa ce descarcarea de pe Autostrada Vestului la Sanandrei bate pasul pe loc inca de asta vara

Deva a venit de pe primul loc in Sala Constantin Jude si si-a consolidat pozitia dupa un joc aproape perfect. Agresivi si abili in aparare, cu un pressing hotarat pe tot terenul, si cu multa clar-viziune in atac, „bergamezii” si-au facut jocul usor. Montero, Sasse si Cojocaru au stabilit scorul pauzei, 0-3.

In partea secunda, gazdele au avut o tresarire de orgoliu, iar Joao Fernandes a redus din diferenta si parea ca CFR poate conta. Nu a fost asa. Kusmodi cu o dubla, portarul Voin (din propriul careu) si Gavrila au dus repede scorul la 1-7. Fernades a inscris in ultimele minute si a stabilit scorul final, 2-7.

Pentru CFR este un dus rece, dar nu un capat de tara. Elevii lui Robert Lupu raman dupa 11 runde pe un nesperat loc 3, profitand si de faptul ca United Galati a pierdut la Ciorasti, 2-4.

De cealalta parte, Deva a avut patru marcatori de la fosta Informatica, Montero, Cojocaru, Gavrila si Voin.

In runda viitoare, CFR Timisoara va juca in deplasare impotriva lui United Galati.