Ghiroda si Buziasul se califica in turul III al Cupei Romaniei la fotbal

TIMIS. Duelului echilibrate si victorii muncite pentru doua dintre echipele timisene in turul al treilea a Cupei Romaniei la fotbal.

CSC Ghiroda si Giarmata Vii a rezolvat problema calificarii inca de la pauza intalnirii cu Ripensia Timioara. Mai intai Petrus a deschis scorul, pentru ca Pop sa puncteze si el. In repriza secunda nu s-a mai inscris, cu toate ca oportunitati au avut ambele echipe, si s-a incheiat 2-0.

Phoenix Buzias a avut o partida mai dificila cu Politehnica Timisoara. Dupa primele 90 de minute ale intalnirii scorul era egal, 0-0. Si cele doua reprize de prelungiri au stat tot sub semnul echilibrului si se parea ca partida va ajunge la lovituri de departajare. Nu au fost de acord fotbalistii Buziasului. Mai intai Frentu a deschis scorul in minutul 110, pentru ca 5 minute mai tarziu sa puncteze si Nagy si sa trimita Buziasul in turul al III-lea.

In alte partide disputate in vestul tarii in aceasta faza a competitiei knock-out:

Crisul Chisineu Cris 0 – 2 Soimii Lipova
ACB Ineu 0 – 3 Progresul Pecica
CS Gloria al Orasului Geoagiu 0 – 2 CSM Deva
Vointa Lupac 1 – 3 CSM Resita
Jiul Petrosani 2 – 0 Flacara Horezu

In zilele urmatoare urmeaza sa fie stabilite si meciurile din turul al treilea, programat in 16 august.