Ghiroda a invins Dumbravita intr-un derby judetean al Cupei si merge mai departe

TIMISOARA. Duel interesant langa Timisoara, intre cele mai bune echipe din judet din Liga 3, din ultimele doua sezoane. Dumbravita, care a inceput mai bine campionatul decat rivala judeteana, a fost oaspete pe arena Emilian Pavel din Ghiroda, unde a intalnit o formatie care declarase ca vrea sa ajunga mai sus in competitie.

In ciuda unei vremi neprietenoase, meciul a fost spectaculos. Ghiroda a aliniat echipa de baza, in timp ce Sorin Balu, antrenorul vizitatorilor a dat credit mai mult jucatorilor tineri si celor care nu prind multe minute in meciurile de campionat.

Oaspetii au deschis scorul si au condus cu 1-0 la pauza, dupa ce in minutul 40 Adrian Stefan. Gazdele au avut un debut excelent de repriza secunda, Pitigoi a egalat, Mancas si-a adus echipa in avantaj, iar Padurariu a dus scorul la 3-1. Precup a redus din diferenta si a mai dat sperante gazdelor, dar in minutul 90, Kayondo a rezolvat meciul inchizand tabela la 4-2.

Asadar, Ghiroda merge mai departe, dupa ce invinsese in tururile anterioare Deva (1-0) si Hunedoara (4-1), in timp ce vizitatorii vor putea sa se concentreze acuum pentru o evolutie foarte buna in campionat.