Galop de sanatate al rugbystilor timisoreni in fata lui Dinamo. Campionii s-au impus la 36 de puncte diferenta, 51-15

Chiar si fara antrenorul Chester Williams, plecat in emisfera sudica in cautare de tinere talente pentru clubul timisorean, Carpo si compania isi continua parcursul ascendent in SuperLiga de rugby.
Condusi de pe banca de ”secundul” Daniel de Villiers, rugbystii timisoreni au reusit primul eseu in minutul 5 al partidei cu Dinamo. Randall Morrison a bifat prima reusita a RCM-ului, netransformata insa de Conache. Petrache a redus din diferenta peste doar un minut, transformand o lovitura de pedeapsa primita de bucuresteni (5-3), dar campionii nu s-au lasat si au inceput asaltul. Pana la pauza, echipa banateana si-a  trecut in cont inca trei eseuri. Johnny Sola a culcat de doua ori balonul in terenul de tinta advers(minutele 16′ si 28′), iar Stephen Shennan, cel care a fost declarat <<omul meciului>> in partida de etapa trecuta cu CSM Bucuresti a mai bifat si el o reusita. Conache a transformat unul din cele trei eseuri si a mai adus trei puncte Timisoarei dintr-o „penalitate”. De partea cealalta, bucurestenii au reusit sa mai puncteze in prima parte a jocului doar prin alte doua lovituri de pedeapsa transformate de Valentin Petrache, astfel ca, la pauza, scorul era de 25-9 pentru RCM.
Desi lipsita de aportul mai multor jucatori de baza, intre care si capitanul Stelian Burcea, campioana a inceput in forta si repriza secunda. In doar 8 minute timisorenii si-au marit avantajul la 30 de puncte. Drenceanu( 41′) si Poparlan(48′) au mai pus doua eseuri in contul RCM-ului, ambele transformate de Conache, scorul ajungand la 39-9. Dinamovistii nu au putut sa raspunda decat cu inca doua „penalitati” transformate de Petrache( 63′ si 72′), iar campionii au incheiat en-fanfare jocul din etapa a VI-a a SuperLigii. Dupa reusita lui Kinikinilau din minutul 69, Conache a inchis tabela in minutul 80, dupa ce a bifat al 8-lea eseu al Timisoarei, pe care l-a si transformat. Scor final: 51-15 si campioanii arata ca stiu sa-si respecte statutul.