Chiar si cu 15 jucatori lipsa, RCM Timisoara a reusit sa se impuna in primul meciul meci pe care l-a disputat in actuala editie a Cupei Romaniei. Elevii lui Danie de Viliers au castigat cu 18-3 partida disputata, pe stadionul Gheorghe Rascanu, in compania celor de la Stiinta Baia Mare.

Campionii au abordat jocul cu doar trei rezerve, avand 7 jucatori convocati la loturile nationale si 5 indiponibili. Totusi, rugbystii timisoreni s-au descurcat cu brio si au reusit sa bifeze primul succes din acest sezon competitional, in fata vicecampioanei.
Galben-albastrii au inceput motivati partida. Maris a semnat primul eseu in minutul 4,  iar peste doar 7 minute, Cornei a mai pus o reusita in contul gruparii banatene. Umaga a transformat a doua incercare, iar RCM a condus cu 12-0.
Baimarenii, veniti si ei la Timisoara cu mai multe absente in lot, au reactionat doar printr-o lovitura de pedeapsa transformata de Luke Samoa, astfel ca la pauza scorul a fost de 12-3.
In partea  doua a jocului, eseurile au lipsit, dar timisorenii si-au majorat avantajul, Umaga reusind sa mai transforme doua lovituri de pedeapsa, stabilind scorul final la 18-3.