Rugbystii timisoreni s-au impus cu 15-10 in primul meci international de rugby disputat la Timisoara dupa o pauza de aproape 20 de ani. Fostul jucator al RCM-ului, Catalin Fercu le-a fost de acesta data, adversar, galben-albastrilor.

Primele puncte in meciul de gala de sambata seara a fost trecute in contul celor de la Saracens Storm. Mark Elery a reusit primul eseu al meciului. Incercarea a ramas netransformata, iar replica Timisoarei nu s-a lasat prea mult asteptata. Capitanul Burcea a readus egalitatea, bifand prima reusita a banatenilor, dupa o actiune in viteza a lui Shennan(5-5). Calafeteanu a ratat  tranformarea, dar timisorenii aveau sa treaca totusi la conducere in minutul 15 cand Moala a reusit al doilea eseu al RCM-ului. Incercarea a fost transformata de aceasta data de Vali Calafeteanu iar scorul a devenit 12-5 pentru galben-albastrii.
Inainte de pauza, englezii si-au mai trecut si ei in cont o reusita, prin Niels Mordt. Eseul a ramas netransformat insa, astfel ca Timisoara a iesit in avantaj la pauza.
Repriza a doua nu a fost la fel de bogata in reusite, dar a consfintit victoria banatenilor, mai ales ca in ultimele minute, Gabi Conache a mai adus trei puncte pentru RCM, tranformand o lovitura de pedeapsa.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
Scor final, asadar, 15-10 pentru RCM care a facut o impersie buna in fata partenerilor de la Saracens.