Franta este noua campioana mondiala. ‘Cocosii galici’ la al doilea trofeu din istorie, la doua decenii de la primul

Franta si-a confirmat statutul de mare favorita in finala de la Moscova si a cucerit al doilea trofeu Jules Rimet din istoria sa.

Francezii au deschis scorul in minutul 18, cu ajutorul croatului Mandzukic, care si-a trimis mingea in propria poarta. 10 minute mai tarziu, in urma unei faze superbe, Ivan Perisic l-a invins pe Hugo Loris si a readus Croatia in joc. Cu 7 minute inaintea pauzei arbitrul argentinian Pitana, acelasi care a arbitrat si prima partida a mondialului din Rusia, a acordat un penalty FRantei, dupa ce a consultat si arbitrajul video. Griezmann a transformat si a stabilit si scorul pauzei, 2-1.

In repriza secunda tot francezii au fost vioara intai, iar in minutul 59, Pogba a dus scorul la 3-1 pentru ca sase minute mai tarziu, noua perla a fotbalului francez, Kylian Mbappe sa puncteze pentru 4-1. Scorul final a fost stabilit in minutul 69 de Mario Mandzukic, care a insistat la o minge trimisa catre Lloris de Umtiti, portarul Frantei a vrut sa il dribleze pe croat, insa acesta a blocat mingea si a trimis-o in poarta.

S-a incheiat 4-2, iar Franta a castigat a doua sa Cupa Mondiala, dupa cea adjudecata in urma cu 20 de ani pe teren propriu in fata Braziliei.

Odata cu aceasta finala, doi dintre cei aflati pe teren au intrat in istoria fotbalului. Croatul Mario Mandzukic devine primul fotbalist care inscrie un gol in proprie poarta intr-o finala de campionat mondial.

De cealalta parte, antrenorul Frantei, Didier Deschamps, devine al treilea tehnician din istorie care isi trece in palmares Cupa Mondiala atat ca jucator, cat si ca antrenor. Ceilalti doi sunt germanul Franz Beckenbauer si brazilianul Mario Zagallo. Deschamps devine al doilea din istorie care castiga Cupa Mondiala atat din postura de capitan, cat si din cea de antrenor. El era capitanul Frantei in 1998 la precedentul titlu.

Trofeele individuale:
Cel mai bun tanar jucator: Kyllian Mbappe(Franta)
Cel mai bun jucator al turneului: Luka Modric(Croatia)
Cel mai bun portar: Thibault Courtois(Belgia)
Cel mai bun marcator: Harry Kane(Anglia) – 6 goluri

1. Campionii unui joc simplu și eficace! Felicitări!

• Campionii unui joc de 2 bani.

Am asistat la o Frantă conservatoare, lipsita de incisivitate si initiativa, campioana mondiala a unei conjuncturi favorabile mai ales la golurile lui Pogba si Mbappe. Scorul de pe tabela a fost irelevent, in contra-partida cu echilibrul de pe teren.

Jocul Frantei prezinta vulnerabilitati defensive grave.

Nu ma intereseaza ce crezi sau care e parerea ta, dar campionii mei sunt croatii,

• Timișoreanul lui peste crede ca vorbește cu prietenii lui cocalari. Nu ma interesează nici părerile unor necunoscuți și bădărănia alogenă aciuată prin Banat sub apelativ timișorean sau Banatean . Sictir.

• Mi se falfaie efectiv iremediabil si uniform iradiat de parerea ta.