FOTO! Victorie lejera pentru ‘lei’ in derby-ul Timisoarei, la primul meci de la revenirea lui Dragan Petricevic

La meciul cu Timba, antrenorul bosniac a luat loc din nou pe banca celor de la BC Timisoara dupa doi ani si jumatate. Membrii galeriei timisorene au fost si ei la sala pentru a saluta revenirea lui Petricevic, dar s-au retras dupa un sfert de ora.
Asa cum era de asteptat alb-violetii s-au impus fara probleme in fata trupei lui Murarescu, aflata in prezent in proces de reoganizare si macinata de probleme financiare, insa pentru atmosfera incendiara pe care si-o doreste in tribune Dragan Petricevic este nevoit sa mai astepte.
Membrii galeriei timisorene, care au absentat in ultima perioada de la meciurile alb-violetilor au fost au fost prezenti la sala sambata pentru a saluta revenirea tehnicianului bosniac, dar dupa un sfert de ora in care au scandat pentru Timisoara si Petricevic, s-au retras. „Am fost la sala pentru Dragan, am zis sa-l intampinam cum se cuvine pentru ca merita, am cantat si apoi am plecat. In ceea ce priveste meciurile urmatoare, nu stim ce va fi. Depinde de fiecare, daca vor fi oameni din galerie care sa mearga la sala, poate ne vom organiza si vom merge, ramane de vazut”, a spus Sebastian Novovic, unul dintre liderii ‘Druckeria’.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
Timba a reusit sa tina ritmul doar in primele 15 minute de joc
Petricevici a inceput primul sau meci de la revenire cu un ‘cinci’ format din: Zlatko Jovanovic, Dragos Andrei, Jason Conley, Flavius Lapuste si Aleksandar Radulovic, iar Murarescu i-a trimis pentru inceput in teren pe Florin Popa, Petru Czmor, Dragos Andries, John Florveus si Daniel Patru.
Gazde la meciul de sambata, galben-negrii au fost cei care au marcat primele puncte in derby-ul Timisoarei. ‘Ursii’ au condus cu 5-2 dupa primele cinzeci de secunde de joc, apoi ‘leii’ ai egalat si au trecut la timona(5-8, 2′).
Timba a reusit sa mai revina pentru un moment la conducere(9-8), dar a urmat o serie de 8 puncte consecutive ale alb-violetilor care s-au distantat la 16-9. Echipa lui Murarescu a tinut totusi aproape pana spre finalul primului sfert, reusind si o serie de 6 puncte consecutive(18-20, 7′), insa trupa lui Petricevic si-a pus in cont si doua ‘trite’ si a incheiat primul sfert cu 6 puncte avans(22-28).
‘Ursii’ au inceput sa piarda tot mai mult teren in sfertul al doilea, iar diferenta in favoarea BC Timisoara a crescut treptat, ajungand la 18 puncte pana in minutul 19(32-50).
Alb-violetii au marit ecartul cu inca  11 puncte pana la finele sfertului trei(77-48) si dupa ce au condus cu 35 de puncte(92-57, min.39) s-au impus cu scorul de  92-60.
Cel mai bun marcator al BC Timisoara a fost Zlatko Jovanovic cu 22 de puncte si 6 pase decisive, urmat de Aleksandar Radulovic(18 p, 11 recuperari), Jason Conley(16 p, 9 recuperari),Vaidotas Volkus(8p), Flavius Lapuste(8p), Dragos Andrei(7p), Tremayne Johnson(5p), George Toth(2p) si Raul Covaciu(2p).
De partea cealalta, John Florveus singurul strain din lotul BC Timba a pus cele mai multe puncte in contul ‘ursilor’, 21, avand si un total de 14 recuperari. Au mai inscris: Florin Popa(16p), Daniel Patru(8p), Alexandru Mihuti(6p), Petru Czmor(5p), Valentin Pacurariu(2p) si Dominic Csender(2p).