FOTO si VIDEO! Polonia – Grecia 1-1! Debut de Euro 2012 cu de toate, dar cu putin fotbal!

Polonia si Grecia au fost responsabile in deschiderea Campionatului European de Fotbal. Partida a fost una care a avut de toate mai putin fotbal: goluri (Lewandowski 17, Salpingidis 51), penalty neacordat Greciei (47), penalty ratat de Grecia (Karagounis 65) si doua eliminari (Papastathopoulos 47, Szczęsny 65). Statistica spune ca pe durata a 90 de minute fotbalistii care au fost pe teren, la inceput 22, iar din minutul 65 – 20 au expediat spre portile adverse doar sapte suturi. Grecia a venit la primul meci de la Euro cu o echipa de veterani, Karagoiunis, Katsouranis, Gekas si Chalkias fiind cei mai varstnici fotbalisti de la Campionatul European. Polonia a raspuns cu o echipa in care ieseau in evidenta vedetel Blaszczykowski, Obraniak, si Lewandowski, jucatori emblematici la echipele de club la care joaca, dar care pentru nationala nu au mai jucat de doi ani vreun meci oficial.

Entuziasm vs experienta

Inceputul partidie a fost unul plin de elan pentru gazde. Incurajati de peste 50.000 de oameni in tribuna, polonezii au inceput furibund partida. Murawski (min 5) si Błaszczykowski (14) au ocazia sa inscrie primul gol la Euro 2012, insa cel care avea sa bage mingea in plasa nu putea fi altul decat golgeterul Borusiei Drortmund: Lewandowski (min 17). Elanul lesilor avea sa fie taiat insa de experienta elena.