FOTO si VIDEO Barcelona – Chelsea 2-2! Chelsea elimina Barcelona din Champions League si merge in marea finala de la Munchen!

Prima echipa calificata in finala Champions League este Chelsea Londra. Englezii au rezistat iroic pe Nou Camp, acolo unde au intalnit echipa perfecta, Barcelona. Messi & co. nu au reusit sa castige in fata lui Terry & co. si se califica pentru a treia oara in ultimul act al celei mai importante competitii intercluburi din Europa.

Dupa o infrangere nedreapta pe Stamford Bridge, la capatul unui meci pe care l-au dominat categoric, elevii lui Josep Guardiola au repetat isprava si pe Nou Camp, pierzand calificarea in finala in fata unei echipe care se zbate sa prinda un loc de cupa europeana pentru sezonul urmator.

Asa cum ne-au obisnuit, catalanii s-au instalat la carma jocului inca din start, presiunea din jurul careului englez devenind insuportabila dupa primele actiuni ofensive.

Totul parea sa intre pe un fagas normal in minutul 36, cand Busquets a deschis scorul egaland situatia la general. Cateva secunde mai tarziu, capitanul lui Chelsea, John Terry, era eliminat pentru o intrare urata la Sanchez, iar soarta jocului parea pecetluita.

Gazdele au punctat pentru 2-0 in minutul 44, prin Iniesta, dar gruparea londoneza a dat lovitura in ultimul minut al reprizei, inscriind prin Ramires golul care ii permitea sa spere la calificarea in finala.

Catalanii au inceput tare repriza secunda si, dupa o noua ocazie ratata de Iniesta, aveau sa obtina o lovitura de la 11 metri. Golgheterul Lionel Messi a trimis insa in transversala, iar tabela a ramas nemodificata.

Spaniolii au continuat sa atace pe tot parcursul reprizei secunde, ratand ocazii peste ocazii. Alexis Sanchez, Busquets si Messi au trecut in numeroase randuri pe langa gol, sutand de doua ori in bara fiind blocati in mai multe randuri de portarul Cech.

In prelungirile partidei, cand Barcelona ataca furibund in cautarea golului calificarii, englezii au dat lovitura prin Fernando Torres. Atacantul fara prea multe goluri in tricoul londonezilor a scapat singur pe contraatac si a restabilit egalitatea dupa ce l-a driblat pe Valdes, transand soarta calificarii si razbunand-o pe Chelsea pentru semifinala scandaloasa din urma cu trei ani.

In ultimul act, britanicii vor da piept cu invingatoarea din semifinala Bayern Munchen – Real Madrid. In tur, pe Allianz Arena, nemtii s-au impus cu 2-1. Mansa secunda este programata miercuri seara.